Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 913
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Gorce lato w gminie Świdnica

Piątek, 21 czerwca 2013, 8:02
Autor: red.
Gmina Świdnica: Gorce lato w gminie Świdnica
Fot. UG Świdnica
Muzyczne wakacje, „zielone świetlice”, wypoczynek nad jeziorem, a także polskim Bałtykiem, wielopokoleniowa integracja – to oferta na tegoroczne lato gminy Świdnica. Jak co roku, dla tych którzy nie wyjadą poza miejsce swojego zamieszkania, czeka moc atrakcji przygotowanych przez jednostki współpracujące z gminą Świdnica.

Ze środków przeznaczonych na profilaktykę, rozwiązywanie problemów alkoholowych i przeciwdziałanie narkomanii GOPS w Świdnicy sfinansuje wyjazd (od 02.08.2013 r. do 16.08.2013 r.) dla 35 dzieci na obóz rekreacyjny z profilaktyką zdrowotną do Niesulic. Łączna kwota wydatkowana na ten cel wyniesie ponad 24 tys. zł.

Przez pierwsze 2 tygodnie lipca, dla dzieci wypoczywających w miejscu zamieszkania odbędą się zajęcia w ramach „Zielonych świetlic”. Będą one zorganizowane na bazie działających w trakcie trwania roku szkolnego świetlic środowiskowych. Z tej formy wypoczynku mogą skorzystać wszystkie chętne dzieci z miejscowości, w których znajdują się świetlice środowiskowe. ,,Zielone świetlice'' finansowane również będą ze środków profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomani.

- W biegłym roku z takiej formy letniego wypoczynku skorzystało ponad 350 dzieci – mówi E. Burdek, kierownik GOPS w Świdnicy. - Przez okres dwóch tygodni uczestnicy mają zorganizowane: wycieczki, wspólne zabawy, gry, konkursy plastyczne i muzyczne, turnieje sportowe między świetlicami. Łączna kwota przewidziana na wypoczynek w ramach ,,zielonych świetlic'' wyniesie ponad 20 tys. zł. Obecnie trwa nabór wychowawców do pracy z dziećmi.

Podczas letniego wypoczynku najmłodsi mieszkańcy gminy będą mogli osobiście zapoznać się z nowymi zasadami segregacji odpadów. W ramach projektu „Problem niewielki zgniataj butelki” Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Świdnica, uczestnicy poznają zasady recyclingu, prawidłowej segregacji śmieci, znakowania opakowań oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie Świdnica.

Nowością tegorocznego wypoczynku będzie wielopokoleniowa integracja seniorów i dzieci. Podczas realizacji projektu p.n. „Kto kogo gryzie” autorstwa Stowarzyszenia Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy Sosny” uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wspólnego zamieszkania przez 10 dni w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie.

Projekt zakłada codzienną realizację działań, mającą na celu zawiązanie i zacieśnienie więzi pokoleniowej i budowanie przynależności do rodziny, społeczeństwa lokalnego. Główne działanie projektowe przewiduje wymianę doświadczeń pokoleń i wspólne zajęcia edukacyjne w różnych dziedzinach. Wymiana wiedzy i doświadczeń pokaże młodym, że z dziadkiem czy babcią też może być fajnie. Natomiast seniorom, że zajęcia młodych to nie tylko gry komputerowe. Młodzi uczestnicy wraz z instruktorem wprowadzą seniorów w świat komputerów i pokażą, że Internet „nie gryzie”, a seniorzy- wspierani poradami dietetyka- podczas zajęć kulinarnych podzielą się wiedzą co gryźć, żeby dożyć sędziwego wieku. Podczas wspólnego wypoczynku spacerować będą pod okiem instruktora nordic walking, zapoznają się zasadami udzielania pierwszej pomocy, a także wspólnie pośpiewają na zajęciach muzycznych.

W ramach realizacji projektu przewidziano spotkanie i dyżury z psychologiem. 10 dniowy turnus zakończony zostanie wycieczką krajoznawczą po okolicy, której tematyka zostanie wybrana przez uczestników projektu, bo cóż lepiej łączy ludzi jak wspólna podróż! Wszelkie działania zostaną sfilmowane i sfotografowane. Powstanie pamiątkowe nagranie , a także foto album- tworzony komputerowo podczas zajęć, które nie pozwolą zapomnieć nie tylko o zdobytej wiedzy i doświadczeniu, ale przede wszystkim o nawiązanych przyjaźniach. Na realizację projektu Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy Sosny” otrzymało dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w wysokości 104 603 tys. zł. oraz wsparcie gminy Świdnica na wkład własny.

Trzy turnusy zostaną zorganizowana w następujących terminach:
•od 08.07.2013 r. do 17.07.2013 r.
•od 22.07.2013 r. do 31.07.2013 r.
•od 05.08.2013 r. do 14 .08.2013 r.

Podczas tego lata Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie gościć będzie uczestników muzycznych zmagań. Tym razem w letniej odsłonie. Pierwsza edycja miała miejsce podczas tegorocznych ferii zimowych. 30 osobowa uczestników na zakończenie zimowego wypoczynku nagrała wspólną płytę pt. „Co nam w duszy gra”. Podczas wakacji 30 uczniów z gminnych szkół podstawowych i gimnazjów pracować będzie nad bożonarodzeniowym repertuarem. Organizatorem muzycznych wakacji jest Gminny Zespół Oświaty, który przeznaczy na ten cel 10 tys. zł.

Wzorem lat ubiegłych Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej ,,SOLIDARNI'' z/s w Jeleniej Górze organizuje wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży rolników w wieku od 16-tego roku życia. Z oferty KRUS-u skorzysta 7 uczestników z terenu gminy Świdnica.

DW ,,Zielona Gospoda'' Przesieka (woj. dolnośląskie)
•III turnus od 06.08.2013 r. do 17.08.2013 r.

SOM ,,KACZORY'' Ostróda nad jeziorem (woj. warmińsko – mazurskie)
•I turnus od 01.07.2013 r. do 12.07.2013 r.

Również dla 13 dzieci z gminy Świdnica Kuratorium Oświaty we Wrocławiu w całości sfinansuje pobyt w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym ,,KRYSTYNA'' w Pogorzelicy w dniach od 28.07.2013 r. do 10.08.2013 r.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group