Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 979
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Gospodynie wiją palmy wielkanocne

Sobota, 19 marca 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Żarów: Gospodynie wiją palmy wielkanocne
Fot. www.um.zarow.pl
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich powoli szykują się do Świąt Wielkanocnych. Przygotowania tradycyjnie rozpoczęły od wicia pięknych, kolorowych palm wielkanocnych. Ich tworzenie stało się już tradycją. Dla tych, którzy je robią to bardzo dużo pracy, ale znacznie więcej satysfakcji.

Słynne palmy wielkanocne powstają w wielu miejscowościach gminy. Mają po kilka metrów, a wicie ich zajmuje sporo czasu. Do wykonania palm wykorzystywane są suszone zioła, kwiaty, zboża , niektóre farbowane są na kolorowo. Są też kwiaty wykonane z bibułki i żywe gałązki krzewów.

Taka tradycja wicia kolorowych palm w gminie Żarów ma już kilkadziesiąt lat. Przygotowują je przedszkolaki, całe rodziny, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, a nawet strażacy. W ten sposób wszyscy dbają o wyjątkową, lokalną tradycję. - Taką profesją, tuż przed Niedzielą Palmową trudnią się członkinie naszego Koła Gospodyń Wiejskich. Już na kilka tygodni wcześniej gospodynie skrupulatnie przygotowują niezbędny materiał. Spotykamy się potem na świetlicy wiejskiej i tam wspólnie przygotowujemy palmy wielkanocne. Każda z nich wykonana jest z naturalnych surowców: bukszpanu, gałązek wierzbowych, trzciny i oczywiście ręcznie witych kwiatów - mówi Ewa Wołek mieszkanka Kalna, która pomaga gospodyniom w przedświątecznych pracach.

Przygotowywanie palm wielkanocnych zajmuje sporo czasu, dlatego tutaj w Kalnie, na świetlicy wiejskiej odbywają się również warsztaty dla najmłodszych mieszkańców wsi. - Uczyliśmy dzieci z grupy zajęciowej "Słoneczko" techniki robienia kwiatów z bibuły w dwóch rozmiarach, a także wyplatania palm z bukszpanu, bazi, tuji, witek trzcinowych i kwiatuszków z krepiny. Nasze gospodynie zajęły się natomiast przygotowywaniem kwiatów na dużą palmę wielkanocną, która zostanie poświęcona w kościele w Wierzbnej. Mniejsze palmy wielkanocne, które zostały wykonane przez dzieci zostaną poddane weryfikacji na szkolnym konkursie - dopowiada Ewa Wołek z Kalna.

W najbliższą niedzielę wszystkie palmy zostaną poświęcone w kościołach. Wszystkie symbolizują męczeństwo, ale również zwycięstwo nad śmiercią i odradzające się życie. - Dla mnie wspólne wicie palm było świetną zabawą połączoną ze wspomnieniami, opowieściami, ale również formą kultywowania tradycji, zainteresowania dzieci kulturą i naszymi zwyczajami regionalnymi, a przede wszystkim integracji dzieci ze środowiskiem lokalnym - przyznaje z uśmiechem na twarzy Ewa Wołek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group