Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Gra miejska „Książęcym traktem”

Wtorek, 11 czerwca 2019, 17:44
Aktualizacja: Środa, 12 czerwca 2019, 9:46
Autor: red
Strzegom: Gra miejska „Książęcym traktem”
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W Strzegomiu miało miejsce historyczne wydarzenie – Gra miejska „Książęcym traktem”. Przedsięwzięcie przygotowane przez nauczycielki Zespołu Szkół w Strzegomiu – Agnieszkę Oleszko i Ilonę Dobrochowską swoim patronatem objął Zbigniew Suchyta – burmistrz Strzegomia.

Do udziału w grze zgłosiło się 5 drużyn ze szkół ze Strzegomia i Stanowic. W klimat gry wprowadził uczestników wiersz Walentego Wyrwy „Spacer po starym mieście” . Odpowiedni nastrój chwili nadały także średniowieczne stroje, w które byli przebrani uczniowie Technikum im. Księcia Bolka II.

Mimo pochmurnej aury, wszyscy z dobrą pogodą ducha, ciekawością dziecka, poczuciem humoru i „otwartą głową” wzięli udział w zadaniach i łamigłówkach, dzięki którym lepiej poznali historię Strzegomia i życie jego mieszkańców na przestrzeni wieków. Poprzez zabawę poszczególne drużyny w trakcie gry zapoznawały się również z najważniejszymi zabytkami miasta. Przed uczestnikami postawione zostały zadania, przy których przydała się orientacja w mieście, umiejętność pracy w zespole, wiązania faktów, pomysłowość, wiedza i sprawność w znajdowaniu rozwiązań.

Uczestnicy udali się do CAS Karmel, aby rozwiązać zadania związane z florenem - monetą księcia Bolka II. Wybrali się również do Miejskiej Biblioteki Publicznej, by sięgnąć do „Kroniki miasta Strzegomia”. Zaglądali przez lornetkę przy bazylice, szukali detali architektonicznych na ul. Dąbrowskiego, ale też odkrywali wiele ciekawostek związanych z naszym miastem. Poziom okazał się wyrównany. Wszystkie drużyny poradziły sobie wyśmienicie z zadaniami.

Wyniki kształtowały się następująco:

1 miejsce)
- Kmiecie – 33 punkty
- Królowe życia – 33 punkty

2 miejsce)
- Rycerze traktatu – 32 punkty
- Bernard III Łysy – 32 punkty
- Rycerze kwadratowego stołu – 32 punkty

W nagrodę uczestnicy otrzymali karnety na bezpłatne wejście na wieżę widokową oraz dyplomy za udział w grze.

Na zakończenie gry na wszystkich czekał poczęstunek ufundowany przez Zbigniewa Suchytę – burmistrza Strzegomia. Następnie uczestnicy udali się do pobliskiego parku i w strugach deszczu posadzili kasztanowce upamiętniające książęce postacie związane z naszym miastem. Wybór drzewek nie był przypadkowy. Kwitnące kasztanowce kojarzą się z pełnią wiosny i szkołą, bo gdy zakwitają, to przecież czas matur, a gdy jesienią z drzew spadają kolczaste, zielone „jeże” z połyskującymi, rudymi kasztanami wewnątrz, oznacza to powrót uczniów do szkoły.

Każdy kasztanowiec otrzymał swoje imię:

księżną Annę z Przemyślidów posadziła Iwona Zabawa - sekretarz gminy Strzegom,

księcia Bolka II Małego - Robert Wójtowicz – dyrektor Zespołu Szkół,

księżną Agnieszkę z Habsburgów- pani Dorota Sozańska – wicedyrektor i drużyna Technikum im. Księcia Bolka II,

księżną Beatrycze Brandenburska – drużyna PSP nr 3,

księcia Bolka I Surowego – drużyna ze Stanowic,

księżną Kunegundę Łokietkównę – drużyna z PSP nr 4,

księcia Bernarda Statecznego – drużyna z PSP nr 2.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group