Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 515
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pszenno: Granice na nie dzielą

Czwartek, 31 lipca 2014, 15:42
Aktualizacja: 15:45
Autor: red.
Pszenno: Granice na nie dzielą
Fot. UG Świdnica
To motyw przewodni siedmiodniowego spotkania młodzieży z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie oraz grupy młodzieży polonijnej z parafii Kościoła Przemienienia Pańskiego w Nowej Uszycy na Ukrainie.

- Nie jest to pierwsze wspólne spotkanie. Młodzież z gimnazjum w Pszennie od kilku lat ratuje ginące polskie cmentarze na Ukrainie, uczestnicząc w wielkiej społecznej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Akcji patronują Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu i Dolnośląski Kurator Oświaty, a patronat medialny sprawuje TVP Wrocław - mówi dyrektor gimnazjum Zbigniew Janus.

Nowa Uszyca to spokojne miasteczko na Podolu, a duża część mieszkańców tej miejscowości ma polskie korzenie. Po raz pierwszy gimnazjaliści z Pszenna dotarli do Uszycy w 2013 roku, kiedy to przybyli na zaproszenie tutejszego proboszcza rodem ze Złotoryi, księdza Marka Wójcika. Odpowiedzieli tym samym na apel o pomoc dla lokalnego polskiego cmentarza. I tak zaczęła się przyjaźń która zaowocowała tegorocznym wakacyjnym spotkaniem w Szkolnym Schronisku Młodzieżowymi w Lubachowie.

Celem wspólnego pobytu u nas było zatarcie granic między naszymi Państwami oraz poznanie wzajemnego życia, kultury i tradycji. Trzydziestoosobowa grupa uczestników wraz opiekunami podczas pobytu w naszym schronisku zwiedzała okolice m.in. Zamek Grodno, Sztolnie Walimskie, Zapora Wodna oraz Jezioro Bystrzyckie, a także wyruszyła na wycieczki do Świdnicy oraz Wrocławia. Nie zabrakło również czasu na wspólne gry i zabawy integracyjne, wzajemną naukę języków oraz wspólnych śpiewów przy ognisku.

Z gośćmi z Ukrainy spotkała się wójt gminy Teresa Mazurek wraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jaworska. Podczas spotkania gimnazjaliści z Pszenna przedstawili legendę o „Smoku Wawelskim”, a grupa ukraińska ubrana w pięknie haftowane stroje zaśpiewała swoje narodowe pieśni oraz po polsku „Hej Sokoły”.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group