Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 579
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Granitowe znaki czasu

Piątek, 8 maja 2015, 10:15
Aktualizacja: 12:46
Autor: red.
Strzegom: Granitowe znaki czasu
Fot. UM Strzegom
Ziemia Strzegomska jest usiana malowniczymi kapliczkami maryjnymi i przydrożnymi krzyżami. Jeden z nich, pochodzący z 1843, znajdował się w Morawie, ale z powodu anomalii pogodowych w ostatnim czasie został zniszczony. Mieszkańcy postanowili wykonać nowy krzyż.

Uroczyste poświęcenie nowego, granitowego krzyża odbyło się 1 maja br. podczas mszy świętej polowej. Krzyż poświęcił ks. Prałat Marek Babuśka, a świadkami tego wydarzenia byli prawie wszyscy mieszkańcy Morawy. – To była konieczność, żeby to miejsce kultu religijnego nadal funkcjonowało i zostało upamiętnione. Jako chrześcijanie szanujemy historię i jej spuściznę. Stary krzyż został powalony przez wiatr. Nic dziwnego, bo był już spróchniały. Nowy krzyż, który postawiliśmy, jest w trakcie realizacji, jeszcze nie całkiem wykończony, a już spełnia swoją rolę – mówi Jan Ozimek, sołtys wsi.

Sponsorem przedsięwzięcia był Zenon Piekielny, miejscowy przedsiębiorca. Mieszkańcy Morawy także czynnie włączyli się w podjęte prace - zakupili beton, wykonali cokół, który już niebawem będzie licowany granitem i wykonali inne, bardzo potrzebne prace. Cokół będzie posiadał blat liturgiczny, który posłuży jako stół pański podczas mszy świętych i spotkań modlitewnych. Otoczenie wokół krzyża zostanie estetycznie urządzone, wyłożone kostką granitową, a przed krzyżem zamontowane zostaną granitowe ławki. – Bardzo dziękuję mieszkańcom Morawy za aktywne włączenie się w to przedsięwzięcie i pozostawienie po sobie granitowego śladu dla kolejnych pokoleń– dodaje sołtys.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group