Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Granitowy Żeromski nabiera kształtów

Poniedziałek, 13 czerwca 2016, 9:57
Aktualizacja: 13:58
Autor: red
Strzegom: Granitowy Żeromski nabiera kształtów
Fot. UM Strzegom
Trwają prace nad pomnikiem Stefana Żeromskiego, patrona Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu, który zostanie zamontowany przed budynkiem szkoły już w sierpniu.

Oficjalne odsłonięcie nastąpi 24 września 2016 r. podczas VI Zjazdu Absolwentów LO.

Monument będzie miał 3 metry wysokości i wagę 4 ton. Wykucia pomnika podjął się strzegomski rzeźbiarz Jerzy Zysk, który wykonał już styropianowy model popiersia pisarza.
- Wykonanie modelu w styropianie, w skali 1:1, jest niezbędne, ponieważ podczas prac w granicie nie ma już miejsca na pomyłki. Każdy fałszywy ruch, nieprecyzyjne określenie proporcji jest nieodwracalne. Na tym polega cała trudność pracy w tym materiale – dodaje Jerzy Zysk.

Granitowy blok ufundowali absolwenci LO: Natalia i Tomasza Gromiec oraz Beata Ślempa (Kamieniarstwo D.&J. Gromiec). Blok został wycięty i przetransportowany do pracowni Jerzego Zyska. Pierwsze efekty już widać.
- Zamontowanie pomnika przed budynkiem szkoły będzie okazją, aby w sposób szczególny uczcić wspaniałego pisarza, a zarazem patrona szkoły. Zjazd Absolwentów LO jest do tego najlepszą okazją. To pierwszy w Polsce granitowy pomnik Żeromskiego, który będzie zlokalizowany przy szkole noszącej jego imię i posiadający tak imponujące wymiary – dodaje dyrektor Tomasz Marczak.

Monument pojawi się również na rynku podczas Święta Granitu Strzegomskiego. Klasa dziennikarska, która tradycyjnie rozstawi namiot „Głosu Liceum”, zbierze opinie mieszkańców i wykona zdjęcia (na tle pomnika) wszystkim zainteresowanym.
- Fotorelacja z tego święta, wraz ze zdjęciami społeczności LO i materiałami z życia szkoły zostanie wmurowana w fundament pomnika. Dlatego serdecznie zapraszamy do naszego stanowiska podczas Święta Granitu Strzegomskiego - dodają dziennikarze z „Głosu Liceum”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group