Niedziela, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 780
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Gratka dla fanów muzyki ludowej

Wtorek, 7 lutego 2012, 8:54
Aktualizacja: 8:55
Autor: red
Gmina Świdnica: Gratka dla fanów muzyki ludowej
Fot. użyczone
Pierwszy, muzyczny krążek Zespołu STOKROTKI jest już w posiadaniu fanów ludowych przebojów. Płyta laureatów ubiegłorocznego konkursu Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław zawiera 26 utworów, a wśród nich: „Obiecała buzi dać”, „Dla strażaków”, „Waligóra”, „W stodole na dole”.

Gminne zespoły śpiewacze znane są nie tylko w gminie Świdnica. Swój talent prezentują od gór po morze, skrzętnie pielęgnując tradycje ludowe. W 2010 r. laureatem Ludowej Listy Przebojów Radia Wrocław został Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca”. W roku 2011 Zespół „Stokrotka” wygrał rywalizację między 10 zespołami śpiewaczymi z Dolnego Śląska. Przez kilka tygodni słuchacze głosowali telefonicznie i za pośrednictwem sms-ów na najlepszy zespół. W konsekwencji największa liczbę głosów - 5809 zgromadził Zespół „Stokrotki”. Ostatnie kilka miesięcy to czas spędzony w studiu nagrać Polskiego Radia Wrocław. A efektem jest nasz pierwszy krążek CD – mówi Dominik Natanek instruktor muzyczny i kierownik kapeli.

Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław to program, który prezentuje zespoły ludowe z Dolnego Śląska. Od 2004 r. program ma formułę listy przebojów ludowych. Każdego roku mamy trzy edycje tego programu, które kończą się nagraniem płyty zwycięskiemu zespołowi. W tej chwili trwa edycja zimowa Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław i jest to już 25 w pewnym sensie jubileuszowa, która będzie miała swoją oprawę. Przez ten czas przewinęło się mnóstwo zespołów, w tym laureaci z gminy Świdnica Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” i Zespół „Stokrotki” – mówi Małgorzata Majera-Kokot z Polskiego Radia Wrocław.

To kolejny sukces naszych zespołów folklorystycznych, które znane są już nie tylko w naszej gminie czy powiecie, ale również na Dolnym Śląsku. „Stokrotki” pomimo swojego młodego stażu uzyskały największą liczbę sms, a tym samym zapewniły sobie możliwość nagrania profesjonalnej płyty. Z pewnością będzie to dokonała promocja nie tylko gminy Świdnica, ale przede wszystkim ich talentu muzycznego i promowania folkloru – mówi wójt gminy T. Mazurek.

Zespół powstał w 2009 r. i swoim debiutem na 25- leciu zespołu „Kądziołeczka” zachwycił zgromadzoną publiczność. W skład 6-osobowego zespołu wchodzą uczennice Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, Gimnazjum im. „Unii Europejskiej” z Lutomi Dolnej oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. W. Stycia w Świdnicy. Prowadzone przez Pana Dominika Natanka „Stokrotki” uświetniają swym występem wiele gminnych uroczystości. Nie zabrakło ich śpiewu podczas dożynek, uroczystego otwarcia świetlicy w Krzczonowie czy Jarmarku Wigilijnego w Twierdzy Kłodzko. Dziewczyny wspólnie śpiewają od 2 lat. W swoich repertuarze mają piosenki ludowe z różnych regionów Polski.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group