Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 692
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Greckokatoliccy duchowni dziękują za gościnność

Czwartek, 9 listopada 2017, 9:04
Aktualizacja: 10:05
Autor: red
Świdnica: Greckokatoliccy duchowni dziękują za gościnność
Fot. UM Świdnica
Do Świdnicy, ale także wielu innych polskich miast, przybywa coraz więcej obywateli Ukrainy w poszukiwaniu pracy z nadziejami na poprawę własnego statusu ekonomicznego. W ślad za nimi podąża religia i konieczność zaspokojenia duchowych potrzeb.

Od niedawna w Świdnicy swoją działalność duszpasterską prowadzi parafia greckokatolicka pw. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, gdzie jej wyznawcy mogą oddawać się modlitwie w trakcie nabożeństw.

Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska spotkała się z JE ks. Biskupem Włodzimierzem Juszczakiem, ordynariuszem Eparchii Wrocławsko- Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Tematem przewodnim spotkania była kwestia powołanej do życia parafii greckokatolickiej w Świdnicy, którą erygował biskup w tym roku. Parafia pw. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy mieści się przy kościele rzymskokatolickim na Osiedlu Młodych, a jej proboszczem został ks. Vitaliy Demyanets. Proboszcz nie ukrywał swojej wdzięczności wobec gospodarza parafii pw. NMP Królowej Polski, ks. proboszcza Rafała Kozłowskiego, który użycza nie tylko lokum dla duchownego, ale przede wszystkim bocznej kaplicy kościoła na odprawianie regularnych nabożeństw. Zarówno władze miasta, jak też zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego wyrazili nadzieję, że będzie to ośrodek integracji mniejszości ukraińskiej ze społecznością lokalną.
- Budowanie porozumienia, a tym bardziej wzajemnych pozytywnych relacji może, a nawet powinno odbywać się na płaszczyźnie religijnej. Możemy nauczyć się wiele od siebie nawzajem. Poza tym, to ważne, aby z daleka od rodzinnego domu mieć miejsce, gdzie w spokoju można modlić się za bliskich oddalonych setki bądź tysiące kilometrów – podkreślała w trakcie spotkania prezydent miasta.

Ksiądz proboszcz wyraził duże zainteresowanie współpracą z naszym samorządem, aby propagować kulturę narodu ukraińskiego i współdziałać na różnych płaszczyznach w celu szerokorozumianej integracji dwóch narodów. Zachęcał również do udziału w nabożeństwach zarówno obywateli Ukrainy jak i Polski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group