Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1006
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Dobromierz: Grupy Odnowy Wsi wybrane

Sobota, 8 lutego 2014, 15:31
Aktualizacja: 15:35
Autor: red.
Gmina Dobromierz: Grupy Odnowy Wsi wybrane
Fot. UG Dobromierz
We wtorek, 4 lutego w świetlicach wiejskich w Dzierzkowie i Gniewkowie, odbyły się zebrania wiejskie. Obecni na nich byli sołtysi, radni, wójt Jerzy Ulbin, a w Gniewkowie dodatkowo zastępca wójta Edward Krumplewski oraz kierownik Referatu Budownictwa i Rolnictwa Sebastian Hałdaś.

Podczas zebrań podjęte zostały uchwały w sprawie przystąpienia tych miejscowości do Programu Odnowy Wsi w Województwie Dolnośląskim i wyboru Grup Odnowy Wsi na czele z liderami. Istotą tego programu jest pobudzenie społeczności sołeckiej i jej zaangażowanie w przedsięwzięcia dotyczące własnej wsi, co będzie skutkować zwiększeniem roli sołectw oraz dekoncentracją gminnych zadań. Celem nadrzędnym programu jest szeroko rozumiana poprawa warunków życia na wsi oraz ekonomicznej niezależności wsi.

Wybrane, poprzez głosowanie, Grupy Odnowy Wsi (w Dzierzkowie - 9 osobowa, w Gniewkowie - 7 osobowa), w najbliższym czasie odbędą cykl warsztatów, celem opracowania Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi dla każdej z miejscowości. Zajęcia przeprowadzaną wydelegowani pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, tzw. moderatorzy. Sołecka Strategia Rozwoju Wsi jest dokumentem, w którym zapisane są projekty i działania do zrealizowania przez wieś w okresie najbliższych kilkunastu lat. W dokumencie tym, każde sołectwo dokona analizy zasobów swojej wsi (przyrodniczych, kulturalnych, obiektu i terenu, infrastruktury, gospodarki, rolnictwa), a także analizy mocnych i słabych stron. Opracowana zostanie wizja wsi oraz programy krótko i długoterminowe jej odnowy. Dzięki temu, bazując na zasobach i atutach powinien zostać osiągnięty stan, w którym mieszkańcy będą utożsamiać się ze swoją miejscowością, skutecznie wykorzystywać nabytą wiedzę, a co za tym idzie umiejętnie pozyskiwać środki finansowe na realizację zaplanowanych wcześniej projektów. O środki finansowe mogą starać się sołectwa włączone do Programu, ale również działające Stowarzyszenie "Aktywni Borów Dzierzków". Pierwsze kroki zostały już w tym kierunku poczynione i celem władz gminy jest zdobycie dofinansowania na wybudowanie parkingu przy świetlicy wiejskiej w Gniewkowie.

Obecny na zebraniu w Gniewkowie zastępca wójta - Edward Krumplewski przekazał informację, iż wójt podpisał z Samorządem Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu umowę na "Remont i modernizację świetlicy wiejskiej w Gniewkowie". Zakres rzeczowy obejmie m.in. roboty rozbiórkowe, roboty budowlane, wymianę stolarki, podłoża, podsufitki, wymianę dachu, elewację i ocieplenie budynku, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, wymianę instalacji CO oraz instalacji elektrycznej. Kwota dotacji, jaką otrzymała gmina wynosi 150 tys. zł, a całość zadania wyceniona została na kwotę ponad 300 tys. zł. Pozostała część zadania, poza dotacją, zostanie sfinansowana ze środków własnych gminy.

Następnie w sprawach różnych wójt przekazał informację o przystąpieniu Gminy Dobromierz do Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zwiększa szanse na lepsze wsparcie wspólnych projektów inwestycyjnych, a głównym zadaniem inwestycyjnym naszej gminy jest budowa kanalizacji, dalej poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz stanu naszych dróg.

(UG Dobromierz)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group