Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1578
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Gustavy wręczone

Wtorek, 4 października 2022, 13:12
Autor: red
Świebodzice: Gustavy wręczone
Fot. UM Świebodzice
Za nami druga edycja niezwykłego Święta Świebodzickich Zegarów Gustavy 2022, która odbyła się w pierwszą sobotę października. Wydarzenie kulturalne, historyczne, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez naszego miasta zainspirowane Gustavem Beckerem, założycielem świebodzickiego przemysłu zegarmistrzowskiego.

Organizatorem spotkania był dr Janusz Kujat, który wraz z Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Beatą Rejek otworzył uroczystość, serdecznie witając gości. Następnie głos zabrał Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, który w imieniu Burmistrza Miasta i swoim podziękował dr. Januszowi Kujatowi wręczając upominkowy kosz, za pielęgnowanie historii naszego miasta oraz przygotowanie wspaniałego wydarzenia na temat zasłużonego dla naszego miasta Gustava Beckera.

Wśród zaproszonych gości byli także m.in.: Dyrektor Zespołu Szkół Magdalena Pawiłojć, mieszkańcy i pasjonaci lokalnej historii oraz przedstawiciele stowarzyszeń.

W programie Gustavów znalazły się bardzo ciekawe wykłady. Pierwszy został przedstawiony przez wybitnego specjalistę historii i teraźniejszości na kolei Oskara Olejnika pt. Potencjalne rynki zbytu dla zegarów Beckera w kontekście rozwoju linii kolejowych w XIX w. Następnym Prelegentem była Joanna Rupnicka regionalny koordynator ds. Filatelistyki z Wrocławia, która przybliżyła, w jaki sposób Poczta Polska promuje lokalne wydarzenia. Była również możliwość zaopatrzenia się w pamiątki na stoisku Poczty Polskiej.
Kolejny bardzo ciekawy wykład poprowadził Prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa Piotr Łukasiński, który jest zegarmistrzem i konserwatorem dzieł sztuki. Przybliżył uczestnikom spotkania, jak krok po kroku wygląda renowacja zegarów oraz jak o nie dbać i konserwować. Ostania prelekcja poprowadzona została przez Adama Mroziuka i Wojciecha Magierskiego pt. Śląskie miasto zegarów.

Wojciech Magierki jest założycielem Muzeum Zegarów z Dolnego Śląska oraz kolekcjonerem i znawcą zegarów. Natomiast Adam Mroziuk znanym w naszym mieście zegarmistrzem, dbającym z pieczołowitością o zegarowe świebodzickie zabytki, który także jest miłośnikiem historii Świebodzic, zegarów Beckera.

Podczas wydarzenia odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym pt. "Wiele zegarów - jedno miasto”.
Jury w składzie: Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, dr Janusz Kujat, Maria Palichleb, Teresa Anniuk-Gulak, Beata Rejek, Paweł Dziurzyński po burzliwych obradach wybrało:

W kategorii 10 - 17 lat
1 miejsce Patrycja Kurka (ZS Świebodzice)
1 miejsce Wiktoria Lech ( ZS Świebodzice)
3 miejsce Tomasz Mirek

Wyróżnienie: Daniel Socha, Miguel Lakatosz, Dawid Wyraźny (Zespół Szkół Specjalnych)

W kategorii 18 - 100 lat
1 miejsce Danuta Mazur
2 miejsce Urszula Nowak
3 miejsce Maria Janiszewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group