• Środa, 19 czerwca 2019
  • Godz. 5:36
  • Imieniny: Gerwazego, Protazego
  • Czytających: 847
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Herb Strzegomia ma już 700 lat

Wiadomości: Region - Strzegom
Niedziela, 22 listopada 2009, 8:14
Aktualizacja: 8:21
Autor: opr. MaS
Fot. użyczone
Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej postanowiło uczcić rocznicę pierwszej znanej nam daty użycia pieczęci z herbem miasta. A ma się Strzegom czym pochwalić. Było to w 1309 roku.

Przez wieki herb miasta zmieniał się, lecz zawsze można było na nim zobaczyć wizerunek dwóch jego świętych patronów – Piotra i Pawła. Na najstarszym dokumencie, na którym widnieje odcisk woskowej pieczęci z herbem, da odczytać litery: „SI....V.CI....IUM.SREGV..” – jest to pieczęć strzegomskich mieszczan. Obecnie dokument przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Wiedniu. Późniejsze warianty herbu, znajdujące się m. in. w archiwach Berlina i Pragi, nie odbiegają zbyt mocno od wcześniejszego kształtu.

Przed ratuszem stanął granitowy obelisk z herbem miasta. - Przedstawiliśmy naszą wizję upamiętnienia 700-lecia herbu burmistrzowi Strzegomia, Lechowi Markiewiczowi, który ją zaaprobował. –– mówi prezes TMZS, Edmund Szczepański. – Chcę podziękować burmistrzowi za przyjacielską pomoc oraz aktywne włączenie się w uczczenie tego historycznego jubileuszu. Chciałbym też podkreślić wielkie zaangażowanie fundatora – Bogdana Solimy oraz Ewy Solimy – autorki projektu. Dziękuję też Janowi Krzeszowowi za artystyczne wykonanie herbów na obelisku i wszystkim tym, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do faktu postawienia przed ratuszem pamiątkowego kamienia z herbem naszego miasta. – dodaje Edmund Szczepański.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Edmund Szczepański 17-11-2011 18:38
W powyższym tekście znalazłem minimalny błąd. Jest Janowi Krzeszowowi, a powinno być Janowi Krzeszowcowi. Pozdrawiam Edmund Szczepański

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group