Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1120
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Honorowy świdniczanin

Wtorek, 1 grudnia 2020, 13:42
Autor: red
Świdnica: Honorowy świdniczanin
Fot. UM Świdnica
Profesor Marcin Drąg Honorowym Obywatelem Świdnicy.

Z wnioskiem o nadanie profesorowi Marcinowi Drągowi tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy” wystąpiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowali wszyscy radni.

Profesor Marcin Drąg jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. W 1999 roku ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a stopień doktora uzyskał w 2003 roku na Politechnice Wrocławskiej, po czym habilitował się na tej samej uczelni w 2011 roku. W 2016 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk chemicznych.

Do dziś prof. Drąg związany jest ze świdnicką szkołą, prowadząc okazjonalnie zajęcia i wykłady dla uczniów z klas matematyczno-chemicznych. Zawodowo związany jest z Zakładem Chemii Bioorganicznej Politechniki Wrocławskiej. Specjalizuje się w chemii biologicznej, chemii kombinatorycznej, enzymach proteolitycznych, syntezie peptydów oraz sondach do obrazowania. To wielokrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zrealizował wiele grantów badawczych, m.in. z budżetu Narodowego Centrum Nauki oraz polskich i zagranicznych uczelni, instytucji i organizacji, finansujących zaawansowane technologie naukowe.

Profesor Marcin Drąg od samego początku jest zaangażowany w poszukiwania leku na koronawirusa. Naukowcom pod wodzą prof. Marcina Drąga udało się zidentyfikować enzym (proteazę), który jest niezbędny do namnażania się koronawirusa. Zablokowanie działania tego enzymu powoduje, że wirus ginie. To niezwykle istotne odkrycie dla opracowania szybkiego testu diagnostycznego oraz leku na koronawirusa. Poszukiwanie leku-inhibitora proteazy zespół prof. Drąga rozpoczął wśród leków już dopuszczonych do stosowania w przypadku innych schorzeń.

Marcin Drąg pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Pomimo wielu propozycji z zagranicznych uczelni i ośrodków badawczych postanowił pozostać na Dolnym Śląsku i tu prowadzić swoje badania. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii. Współpracuje z amerykańską firmą Genentech, która uchodzi za jedną z najbardziej innowacyjnych firm farmaceutycznych na świecie.

Świdniczanin należy do grona najważniejszych na świecie specjalistów w swojej dziedzinie. Na prestiżową konferencję naukową pod marką Gordon Research Conference – Proteolytic Enzymes and Their Inhibitors, z udziałem około 150 uczonych z całego świata – chemików, biotechnologów, biologów, farmaceutów, lekarzy – prof. Drąg jest zapraszany z wykładami regularnie od 12 lat. Wypracowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala projektować i otrzymywać wysoce aktywne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką gamę aminokwasów (które nie występują w naturze), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Może ona służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te doceniony został właśnie w 2019 r. Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

- Myślę, że wszyscy jesteśmy dumni z takiego świdniczanina. Profesor Drąg mógłby robić naukową karierę w dowolnie wybranym ośrodku naukowym na świecie. Tymczasem zdecydował się zostać tu na Dolnym Śląsku wzbogacając swoją wiedzą rodzinne środowisko naukowe. Wciąż też silne są jego związki z naszym miastem przede wszystkim rodzinne i przyjacielskie – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group