Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 574
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

I Wystawa Lokomotyw Spalinowych w Polsce – „Historia i Współczesność"

Wiadomości: Jaworzyna Śląska
Środa, 3 października 2012, 0:11
Aktualizacja: 0:20
Autor: red.
Fot. użyczone
Pierwszą Wystawę lokomotyw przygotowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej można było obejrzeć w minioną sobotę w godzinach 12:00 – 18:00. Ostatecznie wystawę otwarto już o godzinie 10.00 ze względu na spore zainteresowanie, zwłaszcza mieszkańców miasta i gminy Jaworzyna Śląska oraz mieszkańców powiatu świdnickiego.

W wystawie udział wzięło łącznie osiem lokomotyw, z czego trzy najstarsze należące do Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Najstarsza lokomotywa serii Ls40-4063 została wyprodukowana w roku 1954 w Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Obecnie maszyna przechodzi remont kapitalny, o czym osoby zwiedzające w/w eksponat mogli przekonać się osobiście widząc lokomotywę częściowo rozebraną oraz pomalowaną farbą podkładową. Na lokomotywie zamontowano specjalną puszkę po farbie z napisem „i Ty możesz wspomóc remont tego eksponatu”, co ciekawe została zapełniona do pełna. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na dalsze prace remontowe.

Kolejna lokomotywa serii Ls60-5927 (01) została wyprodukowana w roku 1961 również w Chrzanowie. Ta konstrukcja stanowi udoskonalenie swojej poprzedniczki, a polegała ona na stworzeniu lepszych warunków pracy dla maszynistów poprzez zbudowanie zamkniętej kabiny maszynisty oraz zwiększeniu mocy lokomotywy poprzez zamontowanie mocniejszego silnika spalinowego.

Najnowocześniejszą lokomotywą, która brała udział w wystawie była lokomotywa Traxx BR285 Lotos Kolej. Podczas trwania wystawy można było zapoznać się działalnością SMKJ oraz ich wkładem w ratowanie zabytków techniki. Kolejną atrakcją były przejazdy drezyną ręczną na wyznaczonym odcinku toru. Kolejna już II Wystawa Lokomotyw Spalinowych w Polsce jest planowana podczas kolejnej edycji Dni Jaworzyny Śląskiej.

Serdeczne podziękowania należą się przewoźnikom kolejowym za udostępnienie lokomotyw Lotos Kolej, PKP Cargo Dolnośląski Zakład Spółki, STK Wrocław. S&K Train Transport oraz dla PKP PLK S.A Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu za udostępnienie miejsca pod wystawę. Podziękowania również dla Cargo Wagon Jaworzyna Śląska, oraz dla maszynistów w/w przewoźników.

(Organizator)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group