Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1213
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Ich Wiktoria

Niedziela, 11 października 2020, 7:40
Aktualizacja: 9:45
Autor: red
REGION: Ich Wiktoria
Fot. użyczone
Koalicja organizacji pozarządowych Fundacja św. Jadwigi w Morawie, Fundacja Via Salutis Fundacja Pałac Struga, Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków zapraszają Państwa na międzypokoleniowy reportaż teatralny "Nasza Wiktoria roku 20–go".

Projekt "Nasza Wiktoria roku 20-go" to podróż przez historię, tożsamość miejsca, ludzkie biografie, przez Dolny Śląsk, który od wieków gości walczących o wolność i niepodległość patriotów. W oparciu o wydarzenia historyczne, które miały miejsce na terenie Dolnego Śląska a wpisywały się w nurt zaangażowania patriotycznego Polaków walczących ,,o wolność naszą i waszą", odkrywając w biografiach świadków czasu ważne wątki patriotyczne związane z wydarzeniami lat 1917-1922 w Polsce, a także podejmując się stworzenia indywidualnych definicji patriotyzmu, powstał 16 osobowy, międzypokoleniowy zespół do opowiedzenia o Wiktorii roku 20-go. Tworzą go uczennice wałbrzyskich i świdnickich liceów (II LO w Wałbrzychu, Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu oraz III LO w Świdnicy) a także dorośli z Wałbrzycha, Świebodzic, Świdnicy i Pastuchowa, którzy pod okiem trenerów (Alicja Przepiórska-Ułaszewska, Grzegorz Mikołajczyk, Janina Chochłakiewicz) odbywają międzypokoleniową podróż przez wydarzenia historyczne, własne refleksje, szukając środków wyrazu dla własnych emocji i definicji.

Wspólnie zastanawiamy się nad naszym dziedzictwem, spoglądamy z szacunkiem wstecz, analizujemy teksty literackie, śpiewamy pieśni legionistów, aby zrozumieć poświecenie i motywacje prostego bohatera, aby zrozumieć czym było zwycięstwo roku 20-go, i co my możemy wspólnie z tego zwycięstwa przenieść do naszego życia.

W siedzibie Fundacji św. Jadwigi w Morawie 05-07.10.2020 r. odbyły się pierwsze międzypokoleniowe warsztaty w ramach projektu. Miały one charakter integracyjno-historyczny, poświęcone były tematyce historyczno-patriotycznej. Podczas warsztatów odbywały się też zajęcia integracji i komunikacji międzypokoleniowej a w pałacowej przestrzeni rozmailiśmy o dużych pojęciach: Ojczyzna, Patriotyzm, Zwycięstwo, opracowywaliśmy własne definicje, malowaliśmy obrazy słowem i pieśnią obraz Wiktorii. W ramach pierwszego warsztatu obyło się spotkanie ze świadkami czasu, córką legionisty roku 1920 Stanisława Stolarczyka, Różą Stolarczyk oraz panią Melittą Sallai córką ostatnich właścicieli pałacu Morawie. Kolejne warsztaty komunikacyjno - teatralne za tydzień. Będziemy przygotowywać międzypokoleniowy reportaż teatralny spektakl, który uświetni obchody wydarzeń upamiętniających Wiktorię roku 20-go.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Pałacu w Strudze i przyjmie symboliczną formę wędrówki. Zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania 18.10.2020 r. o godz .12.00 w pałacu w Strudze. Wstęp wolny.

Projekt „Nasza Wiktoria roku 20-go" został dofinansowany z programu wieloletniego Niepodległa, Koalicje dla Niepodległej. Organizatorami są Fundacje: św. Jadwigi, Via Salutis, Pałac Struga oraz Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków.

Autorka: Alicja Przepiórska Ułaszewska Fundacja Via Salutis

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group