Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 997
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: II spotkanie organizacji pozarządowych za nami

Niedziela, 16 grudnia 2012, 1:33
Aktualizacja: 1:34
Autor: red.
Gmina Świdnica: II spotkanie organizacji pozarządowych za nami
Fot. użyczone
11 organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Świdnica odpowiedziało na zaproszenie wójta gminy Teresy Mazurek i przybyło na drugie już w tym roku spotkanie NGO’ów do Urzędu Gminy.

W ciągu ponad dwugodzinnego spotkania, jakie miało miejsce 13 grudnia wspólnie podsumowano tegoroczne działania realizowane przez gminne organizacje pozarządowe, pochwalono się osiągnięciami i omówiono plany na rok 2013. Rozmawiano o współpracy Gmina Świdnica z NGO- sami poprzez Urząd Gminy Świdnica oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.

Zaproszenia Wójta Gminy przyjęły: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju I Promocji Wsi Grodziszcze „ Sztafeta Pokoleń”, Stowarzyszenie Ekorozwoju Wsi „Grodzisko”, Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej „ Trzy Sosny”, Stowarzyszenie dla Lutomi Górnej „W Cieniu Wielkiej Sowy” oraz Kluby Seniora i Koła Gospodyń Wiejskich: Klub Miłośników Tradycji Wiejskiej z Lutomi Dolnej, Koło Gospodyń Wiejskich w Słotwinie, Koło Gospodyń Wiejskich Bojanice, Koło Gospodyń Wiejskich w Pszennie, Koło Gospodyń Wiejskich w Komorowie, Klub Seniora w Pszennie i Klub Seniora w Bystrzycy Górnej.

Duże zainteresowanie wzbudziły także relacje ze współfinansowanych ze środków Gminy Świdnica projektów:

1) Towarzystwa Przyjaciół Chorych ”Hospicjum”, które realizowało zadanie publiczne pod tytułem: „Działania na rzecz osób w terminalnej fazie choroby nowotworowej”. Podczas realizacji zadania profesjonalną opieką medyczno- pielęgniarską objęto potrzebujących mieszkańców gminy. Zapewniono również opiekę psychologiczną. Zapewnione godne warunki życia w ostatnim stadium choroby nowotworowej. Lekarz oraz pielęgniarki odwiedzali chorych w domu, oraz przyjmowali rodziny w siedzibie Towarzystwa.

2) Projektu "Uczę się Ciebie Polsko" realizowanego w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej Stowarzyszenia „Trzy sosny”.

Prezes Stowarzyszenia Beata Szyszka podzieliła się z zebranymi swoim doświadczeniem i wiedzą. Zaprezentowała co udało się zrobić w ramach projektu- przeprowadzenie warsztatów, zakup kamery, stroi z Księstwa Warszawskiego, realizacje Śniadania Patriotycznego i spektakli, a także opowiedziała o działaniach Stowarzyszenia takich jak: Choinka”, „Koncert dla mamy”, „ Konkurs Baby Wielkanocnej” czy „Wariacje kulinarne”. Zaprezentowała również pracę w ramach projektu Odnowy Wsi Dolnośląskiej.

3) Pani Justyna Sara- Hryncyszyn – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „ Sztafeta Pokoleń” opowiedziała o realizacji projektu Internet dla Starsz@ka, realizowanego w ramach działań na rzecz osób w wieku emerytalnym na terenie Gminy Świdnica. Warsztaty komputerowe dla seniorów wprowadziły osoby 50+ w świat Internetu. W kameralnej, miłej atmosferze „uczniowie” (seniorzy) Pani Justyny poznawali komunikatory, możliwości pisania i edytowania tekstów oraz możliwości jakie daje surfowanie w sieci. Przebojem poszukiwań internetowych stały się fora i strony kulinarne. Jak w każdej szkole przyszedł i czas na egzamin. Seniorzy on-line zarezerwowali i zakupili bilety do kina.

Ważnym punktem spotkania było przedstawienie przybyłym uczestnikom spotkania projektu na tworzenie i wsparcie spółdzielni socjalnych w 2013 r. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego celem ogólnym jest: aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez zakładanie spółdzielni socjalnych.

Informację o projekcie skierowano do organizacji pozarządowych z dwóch powodów:
- organizacje wspólnie ze sobą mogą założyć spółdzielnie socjalną,
- jako przedstawiciele lokalnej społeczności, najlepiej znają potrzeby mieszkańców i ich problemy. Za ich pośrednictwem dotrzeć można do osób bezrobotnych, którzy przy odpowiednim wsparciu mogą sami stworzyć sobie miejsca pracy.

Przedstawiono czym jest spółdzielnia socjalna, a także zaprezentowano na przykładach jaką działalność może prowadzić.

Na zakończenie spotkania, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku przedstawiciele organizacji pozarządowych złożyli sobie życzenia i obdarowali się drobnymi upominkami.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group