Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedlimowice: III Festiwal Mąki w Siedlimowicach

Czwartek, 13 września 2018, 17:47
Autor: red
Siedlimowice: III Festiwal Mąki w Siedlimowicach
Fot. UM Żarów
Zabytkowy młyn w Siedlimowicach – to tutaj odbywał się III Festiwal Mąki.

To wyjątkowe miejsce, "perełka" tej miejscowości, które ma swój urok i klimat. W sobotnie popołudnie można było z bliska zobaczyć, jak funkcjonują stare maszyny w młynie, zakupić swojskie pyszności na licznych stoiskach, które zostały podczas Festiwalu Mąki wystawione, kosztować specjałów wypieczonych z siedlimowickiej mąki i uczestniczyć w warsztatach chlebowych.

Imprezę po raz trzeci już zorganizowali właściciele młyna w Siedlimowicach Witold i Iwona Markiewiczowie oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
- Młyn w Siedlimowicach to miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować się, wyjątkowy zabytek na terenie naszej gminy. Dziś po raz trzeci odbywa się tutaj Festiwal Mąki, na który zjeżdżają nie tylko mieszkańcy gminy Żarów, ale również innych sąsiednich miejscowości. Organizatorzy, właściciele młyna oraz nasze Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przygotowali dla wszystkich wiele atrakcji. Wspaniała impreza i wspaniałe miejsce. Gratuluję świetnego pomysłu - mówił podczas oficjalnego otwarcia festiwalu burmistrz Leszek Michalak.

Dla wszystkich zgromadzonych gości przygrywał zespół Krukowianie, a w programie były także warsztaty chlebowe, które poprowadziła Joanna Maślukiewicz z Kooperatywa124 i laureatka pierwszego miejsca w pierwszej edycji Festiwalu, nocne zwiedzanie młyna, prezentacja Młyny wodne i wiatraki na terenie gminy Żarów, którą przygotował Bogdan Mucha, a na koniec koncert zespołu TANTUA.

Tradycyjnie podczas festiwalu Mąki rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku "Chlebowzięci".
- Coraz częściej staramy się wracać do tradycji rodzinnych, gdzie często chleb był pieczony przez babcie, a potem nasze mamy. Najlepszy chleb domowego wypieku to chleb pieczony na naturalnym zakwasie, bez żadnych środków spulchniających czy smakowych. Najważniejszy jest smak, zapach i wygląd. Przed nami trudny wybór, bo przygotowane wypieki na dzisiejszy Festiwal Mąki są nie tylko smaczne, ale także oryginalne. Wszystkie smakują wyśmienicie, ale zwycięzca może być tylko jeden. Po raz pierwszy dziś nagrodę przyznamy także piekarzowi amatorowi z terenu gminy Żarów - mówiła Lucyna Radaszewska z Piekarni PASOL-PACO, która była fundatorem nagród w konkursie "Chlebowzięci".

Pierwsze miejsce i specjalna nagroda dla najlepszego piekarza z terenu gminy Żarów powędrowała do Bogumiły Chodynieckiej z Żarowa. Drugie miejsce przypadło Magdalenie Tracz z Żarowa, a trzecie Agnieszce Dominas z Domanic. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Nie zabrakło także pyszności przygotowanych przez wystawców. Wśród nich pyszne ciasta, pierogi, sery, podpłomyki wypiekane z siedlimowickiej mąki, różnego rodzaju chleby, miody, konfitury i wiele innych smakołyków. Na najmłodszych czekały zabawy z clownikami Fifi i Bibi.

Wszystkich gości Festiwalu Mąki w Siedlimowicach przywitali burmistrz Leszek Michalak, radna powiatu świdnickiego Urszula Ganczarek, Witold Markiewicz gospodarz młyna oraz Tomasz Pietrzyk dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group