Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 287
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

"Jak zapisać miasto" - lekcje sztuki

9-30 września 2020 (22 dni)
godz. 18:00
Galeria Fotografii
Świdnica
Rynek 44
Wstęp wolny

Lekcje Sztuki: Jak zapisać miasto?

Wszystkie drogi prowadzą do Świdnicy – także w tym pełnym wyzwań pandemicznym roku Lekcje Sztuki wracają do swojego ulubionego miasta! W ramach czterech wrześniowych spotkań będziemy wspólnie odkrywać sekrety miejskiej typografii, tradycji rzemieślniczych emanujących w postaci neonów i szyldów, które wskazują nam drogę do ulubionego warzywniaka, nieocenionego szewca czy piekarni z wieloletnią tradycją doskonałych wypieków. Liternictwo w mieście to dla nas nie tylko oznaczenia na mapie służące lepszej orientacji w przestrzeni, ale także nieodłączny element estetyki miejskiego krajobrazu.

Potraficie wyobrazić sobie miasto wyczyszczone z reklam i banerów?

My nie tylko potrafimy je sobie wyobrazić, ale możemy wskazać wiele przykładów miast w Europie, które – dzięki współpracy z projektantami graficznymi, etnografami i kulturoznawcami, a także rzemieślnikami i lokalną społecznością – postawiły na zrównoważoną estetykę przestrzeni publicznej. W ramach tegorocznej edycji świdnickich „Lekcji Sztuki” postanowiliśmy zaprosić osoby, które na co dzień pracują z typografią i jej emanacjami w przestrzeni miasta – mamy nadzieję, że ich opowieści zainspirują Was do zmiany w postrzeganiu miejskiego krajobrazu i pozwolą dostrzec piękno w rzemieślniczych tradycjach, które od niedawna znów zyskują sympatyków.

O miejskiej estetyce posłuchacie co środę (od godziny 18:00) w naszej ulubionej Galerii Fotografii (Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 44, 58-100 Świdnica). Podczas każdego ze spotkań zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.

WSTĘP NA KAŻDE ZE SPOTKAŃ JEST WOLNY – ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA KAŻDEGO Z UCZESTNIKÓW OBOWIĄZUJE REJESTRACJA POPRZEZ FORMULARZ ONLINE.

FORMULARZ REJESTRACYJNY:
http://bit.ly/JAKzapisaćMIASTOformularzSPOTKANIA

9 września, godzina 18:00

„Warszawskie kroje: znikające tradycje miejskiej typografii” – Jan Franciszek Cieślak

16 września, godzina 18:00

„Projektowanie graficzne i reklama w przestrzeni publicznej” – Karol Pawełek

23 września, godzina 18:00

„Rzemieślnicy rozświetlają neonami miasto” – Kamila Mróz

???? 30 września, godzina 18:00 ????

„Typografia i metaloplastyka w architekturze i przestrzeni publicznej lat PRL” – Maciej Czarnecki

O prowadzących:

Jan Franciszek Cieślak – kurator i koordynator projektu „Warszawskie Kroje”. Projektant graficzny, programista, aktywista miejski. Współzałożyciel Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Miastodwa”. Zajmuje się badaniem tożsamości wizualnej miasta i projektowaniem komunikacji. Prowadzi projekty łączące dizajnerów, badaczy i miejskich aktywistów.

Karol Pawełek – projektant graficzny, założyciel i dyrektor kreatywny Studia YOS. Przez 2 lata kierował kampanią edukacyjno-informacyjną pt.: Park Kulturowy Stare Miasto w Poznaniu. Projekt miał na celu wdrożenie uchwały porządkującej zabiegi reklamowe przedsiębiorców na terenie staromiejskim. YOS Studio dostarcza kreatywne rozwiązania dla biznesu i kultury. Projektuje m.in. systemy identyfikacji wizualnej, wystawy, informację kierunkową oraz reklamy zewnętrzne.

Kamila Mróz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu. Dyplom magisterski na Wydziale Ceramiki i Szkła, specjalizacja Projektowanie szkła (2013). Część użytkowa jej dyplomu magisterskiego reprezentowała uczelnię na wystawie Najlepszych Dyplomów Projektowych Akademii Sztuk Pięknych 2013 i otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego. Praca ta była również prezentowana na Międzynarodowym Przeglądzie Najlepszych Projektów Dyplomowych w Zamku Cieszyn oraz w trakcie Budapest Design Weekend w 2014. Laureatka m.in EGE - European Glass Experience competition 2014 (wystawy w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech), „European Glass Context 2016” – Bornholm Art Museum w Danii, „International Biennale of glass Bulgaria 2017”, „Milano Vetro 35 Competition” we Włoszech, 2018. W latach 2014 - 2016 prowadziła autorską pracownię szkła - 550 stopni STUDIO, której działalność skupiała się głównie na projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnej biżuterii oraz prowadzeniu warsztatów pracy ze szkłem w płomieniu palnika. W październiku 2018 roku rozpoczęła studia doktoranckie na macierzystej uczelni. Obecnie skupiona jest na badaniu wyładowań plazmowych w gazach szlachetnych oraz wykorzystaniu ich jako nowe medium sztuki użytkowej.

Maciej Czarnecki – zajmuje się architekturą, która nie przeprasza. Składa się na to głównie szeroko rozumiany modernizm, zwłaszcza w wydaniu powojennym, brutalizm, futuryzm. Na co dzień publikuje na Instagramie (@maciejdusiciel) i Facebooku (@architekturaktoranieprzeprasza), gdzie architektura łączy się z jego pozostałymi zainteresowaniami – podróżami i fotografią. Z wykształcenia jest urbanistą, zawodowo zajmuje się projektowaniem mebli, stoisk targowych i wnętrz.

Organizowane przez Fundacja Ładne Historie „Lekcje Sztuki” to cykl spotkań o formule wykładu z przedstawicielami środowiska artystów, makerów, projektantów i kuratorów. W ramach tematycznych edycji prezentujemy szerszej publiczności najbardziej interesujące trendy w polskim środowisku twórczym. Interesują nas design i rzemiosło, przypatrujemy się sektorowi medialnemu i kulturze cyfrowej, szukamy nowinek i najświeższych działań w obszarze sztuk wizualnych, performensu oraz nowych mediów. Nasz program skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki, którzy chcą być na bieżąco z istotnymi zmianami w tworzeniu, dystrybucji i odbiorze kultury w Polsce.

Organizator: Fundacja Ładne Historie
Partnerzy: Urząd Miasta Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury, FEST PROMO.

Projekt „Lekcje Sztuki” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Świdnica oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group