• Czwartek, 17 października 2019
  • Godz. 14:58
  • Imieniny: Małgorzaty, Ignacego, Wiktora, Marity
  • Czytających: 851
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Koncert jubileuszowy na 70- lecie Chóru Madrygał

Piątek, 25 października 2019
godz. 19:30
Legnica
Katedra Legnicka
Wstęp wolny

Koncert jubileuszowy na 70-lecie Chóru Madrygał
25. 10. 2019 r. g. 19. 30
Katedra Legnicka
wstęp wolny

Wykonawcy:
Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury
dyrygent Dariusz Rzonca

Legnicka Orkiestra Symfoniczna
dyrygent Benedykt Ksiądzyna

Soliści:
Agnieszka Justyna Szumiło – sopran
Aleksandra Michniewicz – alt
Sebastian Mach – tenor
Volodymyr Andrushchak – bas

W programie m. in. :
W. A. Mozart - Msza koronacyjna C- Dur KV 317
T. Maklakiewicz - "Ofiarowanie" z Mszy Góralskiej
G. Caccini - "Ave Maria"

Chór "Madrygał", który w roku 2019 obchodzi jubileusz 70 lat działalności, został założony w 1949 r. przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 jako chór dziecięcy.
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących. Po śmierci Henryka Karlińskiego opiekę nad chórem przejął Cezary Radczak, który był dyrygentem chóru w latach 1979-2004. Podczas dyrygentury Cezarego Radczaka chór "Madrygał" występował z koncertami m. in. we Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Włoszech, na Węgrzech. Cezary Radczak za działalność muzyczna otrzymał szereg odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Srebrny i Zloty Krzyż Zasługi, Nagrody Miasta Legnicy, Medal Papieski, Medal za zasługi dla Diecezji Legnickiej. Od roku 2004 funkcję dyrygenta pełni Dariusz Rzonca.

„Madrygał” od wielu lat współpracuje z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, wykonując wielkie formy wokalno-instrumentalne, współpracował też z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu,
z którą zaprezentował m. in. "Requiem" W. A. Mozarta.
Chór uczestniczył w oprawie mszy św. celebrowanej w Legnicy przez Ojca Świętego, wystąpił także przed Nim w Watykanie. Ma na swoim koncie prawykonania: kantaty "Tu es Petrus′ Mariana Sawy, skomponowanej na przyjazd Jana Pawła II do Legnicy, "Mszy legnickiej" Stanisława Moryto, napisanej dla chóru i jemu dedykowanej, a także kantaty "Cantate Domino" Mariana Sawy, skomponowanej na jubileusz 50-lecia zespołu. W swoim repertuarze posiada utwory zarówno współczesne, jak i dawne. Pieśni ludowe pochodzą i z Polski, i z przeróżnych krajów, nawet odległej Afryki. W repertuarze ma również utwory religijne, negro spirituals, gospel, a także małe i wielkie formy muzyczne. Obecnie chór liczy 40 osób.

W ciągu 70 lat istnienia "Madrygał" dał kilka tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, a m. in. : w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Ukrainie we Włoszech i na Węgrzech. Chór reprezentował Legnicę koncertując także w miastach partnerskich: Miśnia, Wuppertal, Roanne, Blansko, Drohobycz.

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group