Piątek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 1649
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Millefiori. Kwiaty szkłem malowane

Sobota, 17 maja 2025
godz. 19:00
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Oddziały
Jelenia Góra
Matejki 28
Wstęp wolny

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy Tomasza Gondka: Millefiori. Kwiaty szkłem malowane.

Wernisaż odbędzie się 17 maja 2025 roku, w trakcie Nocy Muzeów, o godz. 19:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (Galeria na Górze).

Biogram artysty:

Urodzony 12.02.1967r w Cieplicach Śląskich – Zdrój, hutnik szkła kryształowego, artysta, kontynuator dziedzictwa karkonoskich hut szkła w technice tysiąca kwiatów – millefiori. Jest twórcą, który jako pierwszy w Polsce odtworzył tę unikatową sztukę millefiori i osiągnął w niej poziom mistrzowski.

Po ukończeniu nauki w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w klasie o kierunku zdobnik, a potem hutnik szkła, w roku 1985 podjął pracę w hucie szkła kryształowego „Julia” w Szklarskiej Porębie, następnie w Piechowicach.

Od najmłodszych lat fascynowało go szkło pod każdą postacią. Już w wieku czterech lat wydmuchał własnoręcznie w hucie szkła swoją pierwszą bańkę szklaną i od tej chwili los na stałe związał go z hutnictwem szkła. Bardzo dużą rolę w szklarskiej edukacji Tomasza Gondka odegrał jego ojciec Bronisław Gondek – niedościgniony mistrz szklarski. Studiując bogatą historię szklarską Dolnego Śląska oraz dzięki konsekwencji i wrażliwości na sztukę szkła, a także talentowi i ciężkiej pracy, Tomasz Gondek odkrył na nowo zapomnianą w naszym regionie od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku technikę millefiori. Po ponad pięcioletnich studiach nad tą starą techniką, w których merytorycznie pomagał dział szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Tomasz Gondek jako jedyny w Polsce zaczął z sukcesem wytwarzać szkła i przyciski do papieru w technice millefiori.

Zwieńczeniem jego eksperymentów była wystawa około sześćdziesięciu szklanych przycisków do papieru wykonanych techniką millefiori, która miała miejsce w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w połowie 2007 roku.

Po 18 latach artysta ponownie zaprezentuje swoje najnowsze dzieła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, które przygotował specjalnie na tę okazję.

Tomasz Gondek mieszka i pracuje w Szklarskiej Porębie, gdzie w pracowni przy ul. Grabskiego realizuje swoje szklane marzenia

Technika millefiori – wywodzi się jeszcze ze starożytnego Egiptu, przez wieki pilnie strzeżona przez mistrzów szklarskich. W XVI wieku rzemieślnicy z jednej z weneckich wysp – Murano postanowili odtworzyć metody wytwarzania szkła millefiori. W pierwszej połowie XIX wieku w karkonoskich hutach nastąpiło odrodzenie tej techniki, którą do perfekcji doprowadzili w połowie XX wieku mistrzowie z nielicznych hut szkła o najwyższym poziomie produkcji. Podobną produkcją mogły poszczycić się również nieliczne huty europejskie i amerykańskie.

Millefiori to skomplikowana technika, w której wymogi technologiczne polegające m.in. na różnej temperaturze topnienia szkła, podnoszą stopień trudności na najwyższy poziom. Powstanie kwiatowego wzoru jest procesem wieloetapowym, który uzyskiwany jest przez wtapianie w płynną masę szklaną wielobarwnych prętów szkła, powstałych przez stopienie drobnych, szklanych nitek. W przekroju szklane pręty przypominają gwiazdki lub kwiaty.

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group