Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1386
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Inkubator już działa

Wtorek, 23 sierpnia 2022, 9:56
Aktualizacja: 9:57
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Inkubator już działa
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Od kilku lat udowadniają, że wieś jest magicznym miejscem, gdzie naturalność może iść w parze z nowoczesnością. Organizują pikniki, spotkania z artystami, koncerty czy wystawy plenerowe, serwując uczestnikom żywność od lokalnych wytwórców. Teraz stawiają krok dalej. Stworzyli Inkubator Przetwórstwa Lokalnego – miejsce, w którym rolnik ma możliwość przetworzenia i sprzedaży swojego produktu. Fundacja Spichlerz Kultury z Bagieńca na stworzenie inkubatora otrzymała 500 tys. złotych dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

W piątek, 19 sierpnia przedstawiciele fundacji zaprezentowali inkubator sołtysom z terenu gminy. W spotkaniu wzięli także udział zastępca burmistrza Jaworzyny Śląskiej Justyna Chrebela oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej.

Inkubatory przetwórstwa lokalnego to instytucje wspierające rolników i małych producentów. Wyposażone w odpowiednią infrastrukturę i udostępnione lokalnym producentom rolnym w celu przetworzenia produktów rolnych. Może też służyć przechowywaniu produktów. Co ważne, inkubator przetwórstwa lokalnego może zatrudniać specjalistów, aby służyli pomocą od strony prawnej, technologicznej, marketingowej, może też być wyposażony w narzędzia informatyczne potrzebne do sprzedaży i dystrybucji produktów rolnych.

– To ma być pomost pomiędzy rolnikiem a mieszkańcem miasta, który szuka zdrowych produktów i miejsca do ich przetworzenia – mówi Violetta Mazurek, prezes fundacji. - Przez cały czas prowadzimy konsekwentne działania, które mają na celu stworzenie w Bagieńcu nie tylko miejsca promującego kulturę i sztukę, ale również wspierającego okolicznych rolników i dającego im narzędzia i drogowskazy do rozwoju. Zdrowe odżywianie, zdrowe produkty, za którymi coraz chętniej rozglądają się klienci, można znaleźć na wsi. Ważne jest jednak, w jaki sposób te produkty są podane, jak to robić, aby nie straciły swych największych walorów. Oczywiście, można opierać się tylko na sezonowości, ale warto, aby zdrowe owoce i warzywa towarzyszyły nam przez cały rok. I temu będzie służył nasz inkubator. Będziemy przetwarzać zdrowe produkty, ale też przygotowywać do przechowywania, na przykład w szklanych opakowaniach. Wesprzemy wytwórców w sprzedaży – zapowiada Violetta Mazurek, prezes fundacji.

Najważniejszą częścią inkubatora jest kuchnia wyposażona w urządzenia dużej gastronomii oraz chłodnie. Lokalni rolnicy, małe firmy oraz osoby zgłaszające taką potrzebę mogą z nich korzystać, spełniając wszelkie wymogi sanitarne, jednocześnie nie inwestując własnych środków w urządzenia gastronomiczne. Z inkubatora można skorzystać po wcześniejszym kontakcie na nr tel. 601 552 699 lub maila spichlerzkultury@gmail.com.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group