Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 999
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bagieniec: Inkubator przetwórstwa

Poniedziałek, 21 grudnia 2020, 7:25
Autor: red
Bagieniec: Inkubator przetwórstwa
Fot. UM Jaworzyna Śląska
W Bagieńcu powstanie Inkubator Przetwórstwa Lokalnego.

Fundacja Spichlerz Kultury otrzymała 500 tys. złotych dofinansowania na utworzenie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego. – To ma być pomost pomiędzy rolnikiem a mieszkańcem miasta, który szuka zdrowych produktów i miejsca do ich przetworzenia – mówi Violetta Mazurek, prezes fundacji. To także kolejny krok w kierunku stworzenia w naszej gminie miejsca, w którym będzie można spędzić wolny czas na łonie natury, ze zdrowymi lokalnymi produktami w koszu piknikowym.

Inkubatory przetwórstwa lokalnego to instytucje wspierające rolników i małych producentów. Osoba prowadząca inkubator ma za zadanie przygotować odpowiednią infrastrukturę i udostępnić ją lokalnym producentom rolnym, przetwórcom w celu przetworzenia produktów rolnych. Może też służyć przechowywaniu produktów. Co ważne, inkubator przetwórstwa lokalnego może zatrudniać specjalistów, aby służyli pomocą od strony prawnej, technologicznej, marketingowej, może też być wyposażony w narzędzia informatyczne potrzebne do sprzedaży i dystrybucji produktów rolnych.

W najbliższym czasie w powiecie świdnickim powstaną dwa takie inkubatory – w Boleścinie (gmina Świdnica) i w Bagieńcu (gmina Jaworzyna Śląska). - Będą to jedne z pierwszych tego typu obiektów w województwie dolnośląskim – informuje Krystian Ulbin, prezes LGD „Szlakiem Granitu”.

W Bagieńcu prowadzeniem inkubatora zajmie się Fundacja Spichlerz Kultury, która pozyskała 500 tys. złotych dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na ten cel. - To drugi ważny dla nas krok, ponieważ posiadamy już inkubator przedsiębiorczości. Przez cały czas prowadzimy konsekwentne działania, które mają na celu stworzenie w Bagieńcu nie tylko miejsca promującego kulturę i sztukę, ale również wspierającego okolicznych rolników i dającego im narzędzia i drogowskazy do rozwoju. Zdrowe odżywianie, zdrowe produkty, za którymi coraz chętniej rozglądają się klienci, można znaleźć na wsi. Ważne jest jednak, w jaki sposób te produkty są podane, jak to robić, aby nie straciły swych największych walorów. Oczywiście, można opierać się tylko na sezonowości, ale warto, aby zdrowe owoce i warzywa towarzyszyły nam przez cały rok. I temu będzie służył nasz inkubator. Będziemy przetwarzać zdrowe produkty, ale też przygotowywać do przechowywania, na przykład w szklanych opakowaniach. Wesprzemy wytwórców w sprzedaży – zapowiada Violetta Mazurek, prezes fundacji.

Najważniejszą częścią inkubatora będzie kuchnia wyposażona w urządzenia dużej gastronomii oraz chłodnie. Lokalni rolnicy, małe firmy oraz osoby zgłaszające taką potrzebę będą mogły skorzystać z nich w celu wyrobu i przechowywania własnych produktów. Spełnią wszelkie wymogi sanitarne, nie inwestując własnych środków w urządzenia gastronomiczne, dzięki czemu znacząco obniżą koszty wytworzenia swoich produktów. Korzyści będzie jednak znacznie więcej. - Wieś coraz częściej jest miejscem, gdzie rodziny chcą spędzić czas w przyjaznym, czystym środowisku, na łonie natury. Wciąż na szczęście kojarzona jest ona ze zdrowymi produktami pochodzącymi z ekologicznych upraw i hodowli. Inkubator kulinarny ma być pomostem pomiędzy rolnikiem a mieszkańcem miasta, który szuka zdrowych produktów. Dzisiaj wiadomo, że dobry produkt to jedno, a sposób jego obróbki i serwowanie to druga strona medalu, którą gdzieś po drodze zgubiono. Tym bardziej, że ekologiczne wiktuały są sporo droższe od tych masowo produkowanych, dlatego trzeba zadbać o to, by klient, płacąc za coś więcej, był od początku do końca zadowolony. W naszym inkubatorze będziemy dbać o wszystko - o dobry produkt, który przygotuje rolnik, o jego obróbkę, która nie zniszczy jego walorów, a wręcz przeciwnie, poprawi jego jakość i o stronę wizualną. Nie oszukujmy się, kupuje się oczami, a pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Marzy nam się, aby większość tych pyszności można było nabyć właśnie u nas podczas wydarzeń, które jako fundacja prowadzimy przez prawie cały rok. Dofinansowanie otrzymaliśmy ze środków Urzędu Marszałkowskiego w projekcie ogłoszonym przez LGD Szlakiem Granitu, który nas bardzo wspierał w podjęciu tego ważnego kroku. W naszych działaniach wspierają nas także Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej oraz Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Dzięki tej pomocy w naszej fundacji odbywa się szereg wydarzeń, przyciągających do nas tłumy gości z całej Polski - tłumaczy Violetta Mazurek.

Inkubator przetwórstwa lokalnego w Bagieńcu będzie się z całą pewnością wyróżniać spośród innych tego typu lokalizacji. Marzeniem prowadzących jest, by był on miejscem, gdzie będzie można przyjechać i udać się na pobliskie pole lawendowe na piknik, wcześniej zaopatrując się w kosz ze zdrowymi i pysznymi wiktuałami. - Organizujemy wiele wydarzeń kulturalnych i to wszystko może, a nawet powinno iść w parze. I tego sobie życzymy na ten nowy rok – podsumowuje Violetta Mazurek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group