Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Inspirujące spotkanie z Waldemarem Sawko

Czwartek, 24 stycznia 2013, 13:33
Aktualizacja: 13:33
Autor: red.
Świdnica: Inspirujące spotkanie z Waldemarem Sawko
Fot. użyczone
23 stycznia w sali audiowizualnej biblioteki szkolnej Gimnazjum nr 2 w Świdnicy odbyło się spotkanie młodzieży klas pierwszych z Waldemarem Sawko, instruktorem wspinaczki skalnej i pilotem paralotni.

Zaproszony gość ciekawie opowiadał o swoich zainteresowaniach, marzeniach i ich realizacji. Dzięki zaprezentowanemu filmowi uczniowie mogli uczestniczyć w zdobywaniu szczytów górskich i latać na paralotni. Można było obejrzeć także profesjonalny sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej.

Urodzony w Wałbrzychu, właśnie tam rozpoczął swoją przygodę z górami, którą zaczął od nauki jazdy na nartach. Wspinaczka była jego marzeniem „od zawsze”. W młodości okoliczne drzewa, mury, dachy budynków nie miały tajemnic przed Waldemarem Sawko.

Później były klasowe i rodzinne wycieczki w Karkonosze i Tatry, które następnie przerodziły się w indywidualne wypady w góry. Po skończonym kursie wspinaczki skalnej w Sokolikach wszystko nabrało rozpędu. Była wspinaczka w Hiszpanii w okolicach miasta Espiel koło Cordoby, a następnie – szalony pomysł - wyjazd na Kaukaz, gdzie celem było zdobycie najwyższego szczytu tych gór - Elbrusa (5642 m n.p.m). Później jeszcze przyszedł czas na Alpy i zdobycie najwyższego szczytu Alp i Europy, potocznie nazywanego Dachem Europy - Mont Blanc (4810,45 m n.p.m.).

Gość opowiadał młodzieży o tym, że wszystkie piękne strony jego życia mają związek z górami. Tam – wysoko w górach - poznał zupełnie inną hierarchię wartości. To, co tu wydawało się być trudne, tam – wysoko - okazywało się dziecinnie łatwe.

Dzięki górom poznał wielu wartościowych ludzi: Piotra Snopczyńskiego, Andrzeja Zawadę, Krzysztofa Wielickiego, Leszka Cichego, Kingę Baranowską, Krzysztofa Liszewskiego i innych.

Latanie
Zaczęło się od snów o lataniu: z dachów, wzgórz i wzniesień, by po upływie kilkudziesięciu lat te marzenia zrealizować. Po skończeniu kolejnych (trzech) kursów lata obecnie jako pilot paralotni. Tak oto góry połączyły kilka pasji w jedną wspólną.

I o tym właśnie mówił zaproszony gość – o realizacji swoich marzeń, o wytrwałości i pokonywaniu trudności. Zachęcał młodzież do tego, aby nie rezygnowała z marzeń, wytyczała sobie cele, by je konsekwentnie realizować w życiu.

(Urszula Besztyga)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group