Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 529
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Inwentaryzacja azbestu

Poniedziałek, 27 lipca 2020, 17:45
Autor: red
Świdnica: Inwentaryzacja azbestu
Fot. UM Świdnica
We wtorek, 28 lipca rozpoczną się prace związane z inwentaryzacją wyrobów zawierających azbest na terenie Świdnicy. W związku z tym Urząd Miasta prosi mieszkańców o umożliwienie wejścia na posesję osobom, które będą prowadzić w/w inwentaryzację – pracownikom firmy: Laboratorium Wiedzy.

Ministerstwo Rozwoju realizując zadania przyjęte w "Programie Oczyszczania kraju z Azbestu na lata 2009-2032" ogłosiło konkurs na dofinansowanie m.in. wykonania inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenach gmin. Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy wzięło udział w tym konkursie i podpisało porozumienie z Ministerstwem Rozwoju na przyznanie dotacji w wysokości 80 % kosztów realizacji zadania.

Wyłoniona w drodze postępowania ofertowego firma Laboratorium Wiedzy z Rudnika nad Sanem wykona na terenie Świdnicy inwentaryzację wyrobów zawierających azbest wraz z oceną stanu technicznego. Ponadto wprowadzi uzyskane dane do Bazy Azbestowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz na podstawie wytycznych i pozyskanych informacji opracuje program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Świdnica.
- Kontroli poddane zostaną głównie tereny ogrodów działkowych oraz garaży, które budowane były w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. W ich konstrukcji wykorzystywano wtedy cementowe płyty faliste i płytki z azbestem, którymi kryto najczęściej dach. Azbest jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Wywołuje przede wszystkim tak zwaną azbestozę objawiającą się dusznościami i uporczywym kaszlem. Jest także czynnikiem poważnie zwiększającym ryzyko zachorowania na raka płuc, opłucnej lub krtani – mówi Hubert Kozłowski, z Biura
Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Posiadanie przez Gminę w/w programu warunkuje starania o pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na usuwanie azbestu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group