Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 615
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Irak – przygoda mojego życia

Poniedziałek, 18 marca 2013, 8:04
Autor: red.
Region: Irak – przygoda mojego życia
Fot. UM Strzegom
O misji w Iraku z Bartłomiejem Michalikiem, obecnie funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzicach rozmawia Grażyna Kuczer.

Grażyna Kuczer: W latach 2004 - 2009 był Pan żołnierzem 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, oddelegowanym na 7 miesięcy do Iraku, w ramach 10 zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Co spowodowało, że wyjechał Pan na misję do Iraku?

Bartłomiej Michalik: Na mój wyjazd na misje miało wpływ wiele rzeczy m.in. to, że nie ukrywam, ale była to możliwość zarobienia dodatkowych, większych pieniędzy, ale także od zawsze marzyłem, żeby brać udział w misji. Chciałem sprawdzić, jak zachowam się w tak ciężkich warunkach, czy poradzę sobie ze stresem i adrenaliną, której tam nie brakuje. To było moje marzenie i świadomie podjęta decyzja mimo, że zdawałem sobie sprawę z tego, że może tam na mnie czyhać śmierć.

Czy rodzina zaakceptowała Pana decyzję?

Rodzice, rodzina i wtedy jeszcze moja ówczesna narzeczona zadawali mi pytanie, po co tam jadę i nie do końca zgadzali się z moją decyzją. Ale muszę przyznać, że postawiłem ich przed faktem dokonanym, ponieważ wyjazdy na misje były związane z moim zawodem żołnierza. Nikt nie był przychylny mojej decyzji i nikt się z tego nie cieszył. Jednak wspierali mnie cały czas i miałem z nimi stały kontakt telefoniczny -10 minut rozmów do moich rodziców oraz 5 minut do mojej narzeczonej. Poza tym miałem dostęp do Internetu, więc starałem się z nimi kontaktować przez Internet, kiedy tylko mogłem i kiedy czas na to pozwalał.

Jakie zadania wykonywał pan na misji?

Pojechałem tam jako wojskowy strażak, a moim zadaniem była ochrona p.poż. polskiej bazy. Jednak zadaniem priorytetowym była przede wszystkim ochrona ludzi, konwojowanie transportów oraz kontrolowanie rejonu działania poprzez regularne patrolowanie i stosowne interwencje w sytuacjach zagrożenia.

Czy tęsknił Pan za rodziną?

Oczywiście były chwile, w których bardzo tęskniłem za rodziną (zwłaszcza w okresie świąt) oraz momenty, które budziły strach i przerażenie np. podczas ostrzału bazy lub śmierć żołnierzy, których tak naprawdę spotykałem na co dzień. Wtedy budziła się we mnie chwila refleksji, że to mogłem być ja.

A refleksje po pobycie?

Mój pobyt w Iraku uważam za przygodę życia. A doświadczenia, które stamtąd wyniosłem, dużo mnie nauczyły i pomogły w mojej dalszej karierze zawodowej. Dzięki pobytowi w Iraku nauczyłem się lepiej radzić sobie ze stresem w sytuacjach zagrożenia, zachować opanowanie i zdrowy rozsądek, zwłaszcza kiedy chodzi o ratowanie życia ludzkiego, co wiąże się ściśle z pracą strażaka. Najszczęśliwszą chwilą był moment powrotu do domu, do rodziny oraz świadomość, że dzięki Bogu wróciłem cały i zdrowy.

Dziękuję za rozmowę.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group