Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 986
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: IV Międzynarodowa Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej

Czwartek, 18 września 2014, 14:05
Aktualizacja: 14:06
Autor: red.
Jaworzyna Śląska: IV Międzynarodowa Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej
Fot. archiwum
13 i 14 września do Jaworzyny Śląskiej zjechało kilkanaście tysięcy miłośników kolei, którzy w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku wzięli udział w roli widzów w IV Zlocie Zabytkowych Lokomotyw Parowych “Gala Parowozów”. Uczestnikami tegorocznej, czwartej edycji Gali Parowozów, w roli kolejowych “gwiazd”, były sprawne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski i Czech: parowóz 213.901 z Brna, Ol49–59 z Wolsztyna, Ty42–24 z Pyskowic, parowóz 464.008 z Hradec Kralove, parowóz 423.0145 z Jaromierza oraz parowóz OKz32–2 z Chabówki. Obowiązki gospodarza pełniła jaworzyńska lokomotywa parowa TKt48–18.

Organizowana przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku „Gala Parowozów” jest największą, plenerową imprezą kolejową w tej części Polski, a w tym roku miała specjalne znaczenie, gdyż rok 2014 to dziesiąty, jubileuszowy rok działalności Muzeum w Jaworzynie. Podczas Gali Parowozów na bocznicy Muzeum odbyły się prezentacje zabytkowych parowozów obejmujące jazdę manewrową, przygotowanie lokomotyw do jazdy – nawadnianie, nawęglanie, smarowanie oraz oczyszczanie.

W sobotni wieczór odbył się także uroczysty przejazd parowozów z bocznicy Muzeum na stację w Jaworzynie Śląskiej, podczas którego wspólnie zaprezentowały się połączone w jeden skład 8 sprawnych parowozów. Podczas imprezy można było także odbyć przejażdżkę po trasie parowej i obejrzeć ważne zabytki techniki kolejowej – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową. W czasie kolejowego weekendu w Jaworzynie Śląskiej odbyły się także: wystawa malarstwa Jarosława Jaśnikowskiego “Podróże po alternatywnym świecie”, koncert zespołu “Me Myself and I” oraz atrakcje dla najmłodszych pod nazwą “Zaczarowany Pociąg”.

(UM Jaworzyna Śląska)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group