Poniedziałek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 555
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jajka na 1000 sposobów, czyli pyszności w Marcinowicach

Wiadomości: Marcinowice
Niedziela, 28 marca 2010, 15:32
Aktualizacja: 22:31
Autor: red.
Fot. Wiktor Bakiewicz
– To jest szynka jajeczna – z dumą pokazywała Zofia Stańczyk z Kocierzewa w powiecie łowickim. – My mamy jajka marynowane w pikantnej zalewie, absolutny przebój – licytowała Danuta Gadzina, sołtys wsi Łażany koło Żarowa. I trudno było wśród 33 stołów, ustawionych w hali sportowej w Marcinowicach, znaleźć taki, który by nie zachwycał.

Tradycje Stołu Wielkanocnego już po raz szósty przyciągnęły mistrzynie chochli i patelni z powiatów świdnickiego, dzierżoniowskiego i wrocławskiego. Byli też goście z daleka – wspomnianego już powiatu łowickiego i z Kaszub. Obok potraw z jajek pyszniły się wspaniałe szynki, kiełbasy, sałatki, ciasta i nalewki, wszystko oczywiście domowej roboty. Uwagę najpierw zwiedzających, a potem degustujących przyciągały gigantyczne baby drożdżowe z Sobótki. To danie popisowe górali z Bukowiny, którzy po wojnie osiedli właśnie pod Ślężą.

Wielkanocne spotkanie uświetniały zespoły taneczne, śpiewacze i kapele ludowe, można było także zaopatrzyć się w stroiki świąteczne, ręcznie haftowane obrusy i dziergane szydełkiem kurki czy koguciki. Gminny Ośrodek Kultury z Marcinowic ma powody do dumy. Tradycje Stołów Wielkanocnych stały się najchętniej odwiedzaną przedświąteczną imprezą w regionie. A wśród setek gości wypatrzyliśmy starostów, burmistrzów i parlamentarzystów. Kto nie wybrał się w tym roku, już dziś powinien zaplanować swój udział w tym pysznym spotkaniu za rok.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group