Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 947
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Jak opiekować się osobą starszą w domu?

Niedziela, 5 listopada 2017, 15:30
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 listopada 2017, 11:32
Autor: red
Żarów: Jak opiekować się osobą starszą w domu?
Fot. UM Żarów
Dzięki wparciu Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej we Wrocławiu w ramach programu NESTOR Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie po raz piąty udzielał odpowiedzi na pytanie: Jak opiekować się osobą starszą w domu?

Nasza jednostka zrekrutowała grupę i wsparła organizację szkolenia pt "Jak opiekować się osobą starszą w domu? - aspekty praktyczne ". Szkolenie tradycyjnie odbyło się w Żarowie w siedzibie żarowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Od roku 2012 przeszkolonych zostało już 102 mieszkańców z terenu gminy Żarów.

Bezpłatne, jednodniowe (4 godzinne) szkolenie, które odbyło się w dniu 20 października 2017 roku dostarczyło wiedzy w zakresie następujących zagadnień:

fizjologiczne starzenie się organizmu człowieka (zmiany fizyczne, psychiczne i umysłowe związane z wiekiem, sposoby rozpoznawania pierwszych objawów choroby),

główne problemy związane z zapewnieniem osobom starszym opieki w domu oraz sposoby ich rozwiązywania,

metody skutecznej pielęgnacji (zagadnienia związane z dbaniem o higienę osobistą, karmieniem, pomoc w przemieszczaniu się) i dbania o dietę osób niesamodzielnych,

aranżacja przestrzeni w domu do potrzeb niesamodzielnej osoby starszej z uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności,

metody wspomagające opiekunów w organizacji dnia osoby niesamodzielnej - czyli w jaki sposób umożliwić podopiecznym codzienną aktywność i kontakty z innymi ludźmi.

Chętni uczestnicy, zrekrutowani w naborze otwartym mieli okazje zdobyć bezcenną wiedzę, przydatną w codziennym opiekowaniu się bliskimi, co zostało potwierdzone zaświadczeniem uczestnictwa. Za dar tej wiedzy bardzo dziękujemy Dolnośląskiemu Ośrodkowi Polityki Społecznej we Wrocławiu, który wyłonił podmiot realizujący szkolenie, pokrył koszty szkolenia oraz czuwał nad merytorycznym aspektem szkolenia.

Poza naszym partnerstwem w realizacji programu NESTOR w ramach lokalnych działań środowiskowych adresowanych do seniorów żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej podejmuje systematyczne działania środowiskowe, m.in. projekt " Koperta Życia", Dzień Godności dla Osób Niepełnosprawnych, Śniadanie Wielkanocne, Wigilia dla Samotnych, Integracyjny Wyjazd Osób Niepełnosprawnych. Ponadto dzielimy się publikacjami przesyłanymi do Żarowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach materiałów edukacyjnych otrzymanych z DOPS Wrocław do naszych cudownych Seniorów dotarły następujące publikacje: "Przywrócić radość życia" autorstwa Elżbiety Trypka oraz ABC " Zielonej opieki" autorstwa Lucyny Górskiej-Kłęk.

Zainteresowanych niniejszymi publikacjami zapraszamy do wypożyczania niniejszych publikacji w Żarowskim Ośrodku Pomocy Społecznej , ul. Armii Krajowej 54.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group