Sobota, 6 czerwca
Imieniny: Danuty, Dominiki
Czytających: 462
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jak uchronić się przed kradzieżą paliwa

Wiadomości: Kraj
Czwartek, 25 października 2012, 16:48
Aktualizacja: 16:50
Autor: red.
Fot. archiwum
Przy wysokich cenach paliwa, nasilają się także jego kradzieże z samochodów. Dotyczy to zarówno samochodów ciężarowych jak też pojazdów osobowych. Oto kilka rad jak uchronić się przed kradzieżą paliwa z samochodu.

Złodzieje działają przeważnie nocą. Z zaparkowanych aut spuszczają paliwo, przy okazji niszcząc elementy baku lub wyłamując klapkę zabezpieczającą dostęp do niego. Dlatego też, policja przypomina, jak powinniśmy zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą paliwa.

Samochód stojący na niestrzeżonym parkingu, w odosobnionym miejscu na trasie, podczas pauzy, stanowi idealny cel dla złodzieja. Pełny, niezabezpieczony bak jest łatwym łupem. Materiał, z którego jest wykonany, można łatwo uszkodzić mechanicznie, co stwarza możliwość odlania paliwa bez konieczności jego otwierania. Pamiętajmy, że możemy skutecznie zabezpieczyć wlew paliwa, by ustrzec się przed kradzieżą.

Instalacji zabezpieczających wlew baku paliwa jest na rynku całkiem sporo. Takie zabezpieczenie to nakładka, którą wkłada się do otworu. Wystarczy poprawnie ją skręcić i uniemożliwia ona włożenie rurki do środka baku, ale bez problemu przepuszcza paliwo. W samochodach osobowych rozwiązania są podobne. Sitko antykradzieżowe, w jakie możemy zaopatrzyć swoje auto, to rura z perforowanymi ściankami oraz dnem. Jego kształt oraz wielkość zostały odpowiednio dobrane, aby nie utrudniały tankowania, ale skutecznie zabezpieczały przed kradzieżą. Droższym rozwiązaniem, jest elektronicznie kontrolowana pokrywa wlewu paliwa. Jest ona wyposażona w miejscowy alarm. Droższe instalacje mogą fotografować wlew lub nawet nagrywać całe zdarzenie, a informację o kradzieży przesyłać np. SMS-em. Opcjonalnie istnieje również możliwość monitoringu poprzez GPS.

Kradzież paliwa nie musi jednak odbywać się poprzez wlew paliwa. Złodziej może przecież bezpośrednio spróbować dostać się do baku. Najprostszym sposobem, aby zapobiec takiej sytuacji, jest odpowiednie parkowanie samochodu w celu utrudnienia dostępu do baku od spodu. Można także zabudować dostęp do baku. Kolejną opcją, jaką mają właściciele pojazdów, jest zainstalowanie w zbiorniku tak zwanych ”czujek wstrząsów”.

Jednak najskuteczniejszą metodą pozostaje parkowanie samochodu na prywatnej posesji lub w garażu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy, żeby pojazdu nie zostawiać w miejscach odludnych. Ruchliwy i dobrze oświetlony teren jest najlepszy. Złodzieje nie chcą ryzykować. Jeśli parkujesz samochód w świetle dziennym, a planujesz do niego wrócić wieczorem, zastanów się, jak okolica będzie wyglądała o tej porze. Staraj się korzystać z sieci parkingów strzeżonych. Starajmy się parkować w taki sposób, by dojście do wlewu paliwa było utrudnione. Zamontujmy w samochodzie alarm. Zawsze zamykajmy na klucz korek wlewu paliwa.

źródło:http://www.walbrzych.policja.gov.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group