Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 676
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Jaworzyna Śląska ma budżet na rok 2019

Czwartek, 10 stycznia 2019, 15:35
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Jaworzyna Śląska ma budżet na rok 2019
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Tuż przed końcem starego roku Rada Miejska Jaworzyny Śląskiej przyjęła budżet na rok 2019.

Zanim jednak przystąpiono do jego uchwalenia na sesji wystąpił gość - Prezydent Wałbrzycha Pan Roman Szełemej – lider Aglomeracji Wałbrzyskiej i Inicjatywy Sutedy 2020-2030. Celem wizyty Prezydenta Wałbrzycha było podsumowanie dotychczasowej działalności Aglomeracji Wałbrzyskiej, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności w niej naszej gminy. Pan Prezydent Szełemej nakreślił również plany na kolejne lata i nową unijną perspektywę budżetową. Na zakończenie Prezydent Szełemej pogratulował bardzo dobrego budżetu gminy i sukcesów w minionym roku, natomiast Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz podziękował za dotychczasową wzorową i efektywną współpracę.

W dalszej części obrad radni przystąpili do uchwalenia budżetu na 2019 r. Dochody budżetu zostały zaplanowane w kwocie 53 117 592,17 zł, natomiast wydatki zakłada się, że wynosić będą 49 537 592,17 zł, zakłada się również nadwyżkę budżetową w kwocie 3 580 000 zł. Podobnie, jak w budżecie na miniony rok na szczególną uwagę zasługują kwoty, jakie zostaną przeznaczone na inwestycje. Na inwestycje przeznaczonych zostanie 13 644 518,40 zł.

Oznacza to, że prawie 30% ogólnej kwoty wydatków będzie przeznaczona na inwestycje. Istotną pozycją będą wydatki przeznaczone na rozliczenie inwestycji związanej z przygotowaniem terenów inwestycyjnych i działania zamierzające do uruchomienia działalności w strefie. Blisko 2 mln zł planuje się przeznaczyć, na dokończenie przebudowy budynku użyteczności publicznej przy ul. Powstańców 3. Kontynuowane będą działania związane z rewitalizacją. Środki z budżetu przeznaczana będą również na działania ekologiczne, takie jak dofinansowywania do wymiany pieców. Środki budżetowe będę również kierowane na tereny naszych wsi. Między innymi remontu doczekają się świetlice wiejskie w Czechach i Bagieńcu, w Witkowie powstanie natomiast szatnia sportowa, a w Pastuchowie i Piotrowicach miejsca do ćwiczeń i rekreacji. Doposażone zostanie boisko w Nowicach, a w Nowym Jaworowie i Piotrowicach powstaną wiaty do imprez integracyjnych.

Wydatki na oświatę w gminie to kolejna kluczowa pozycja. W tym roku zakłada się, że koszt funkcjonowania szkół i przedszkola wyniesie ponad 11,5 mln zł, a ponad 2 mln zł przeznaczone zostanie na wydatki związane z opieką społeczną.
Burmistrz przedłożony projekt budżetu uznał za bardzo dobry dla gminy i jej mieszkańców.

- Cieszę się, że w dalszym ciągu, pomimo, że perspektywa środków unijnych powoli kończy się, udaje nam się utrzymać wysoki poziom wydatków inwestycyjnych. Nadmienię również, że w bieżącym roku poza inwestycjami z budżetu gminy zrealizowana zostanie ogromna inwestycja, a więc przejście pod torami, łączące dwie części miasta i parkingi pod dwóch stronach miasta, którą dzięki naszym staraniom realizuje PKP PLK – podsumował Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Tę opinię podzielili radni, bowiem zdecydowali się oni jednogłośnie poprzeć budżet na rok 2019, bez wnoszenia zmian do przedłożonego projektu.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group