Poniedziałek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 771
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Jaworzyna z Ukrainą

Środa, 23 marca 2022, 7:05
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Jaworzyna z Ukrainą
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Od 24 lutego nieustannie ludzie w całej Polsce jednoczą się, by zapewnić pomoc i wsparcie uciekającym przed okrucieństwem wojny Ukraińcom. Także gmina Jaworzyna Śląska przyłączyła się do tych działań. Codziennie czynny jest punkt pomocy. Organizowane są miejsca noclegowe oraz dalsza opieka w czasie pobytu. Przedszkola i szkoły przyjęły już pierwszych ukraińskich uczniów. Rozpoczęło się także przyjmowanie wniosków o nadanie numeru PESEL uchodźcom, który jest niezbędny do korzystania z dalszych świadczeń socjalnych.

Obecnie na terenie naszej gminy przebywa 160 osób. 60 z nich zakwaterowano w obiektach współpracujących z gminą, m.in. w pensjonatach. Pozostałe osoby znalazły schronienie u osób prywatnych.

Pomoc organizowana jest na wielu płaszczyznach.

Punkt pomocy dla uchodźców

W budynku dworca kolejowego przy ul. 1 Maja 7 na parterze uruchomiono punkt pomocy, do którego można dostarczać dary dla uchodźców. Jest on otwarty codziennie od 16:00 do 18:00. Każdego dnia mieszkańcy naszej gminy hojnie dzielą się niezbędnymi rzeczami. Część przekazano już potrzebującym w Ukrainie, część – rodzinom, które zatrzymały się na terenie naszej gminy. W tym momencie najbardziej potrzebne są płyny do kąpieli, chusteczki nawilżane, kosmetyki dla dzieci, proszki do prania, płyny do mycia. Cały czas zbierana jest także żywność z długim terminem przydatności.

Można także przekazać wsparcie finansowe na numer konta Jaworzyńskiej Pozytywki, która koordynuje działalność punktu pomocy: Santander Bank Polska S.A. 40 1090 2369 0000 0001 4818 3583. W tytule przelewu trzeba koniecznie dopisać, że są to środki przeznaczone na pomoc dla Ukrainy.

- Cały czas w wypowiedziach ukraińskich matek przewija się nadzieja, że przyjechały tutaj na tydzień, dwa. Wojna zaraz się zakończy i będą mogły wrócić do swoich domów. Życzymy im tego z całego serca, jednak już dzisiaj wiemy, że niektórzy nie mają już do czego wracać. To tragiczne i tym bardziej wywołuje współczucie i chęć niesienia pomocy. Staramy się działać tak, aby w Polsce przynajmniej na start stworzyć im jak najlepsze warunki. Żeby mogli poczuć się bezpiecznie. Po kilku dniach, kiedy mija szok związany z wojną, ucieczką i podróżą rodziny zaczynają myśleć o szkole dla dzieci, o pracy dla siebie, o przyszłości. Większość z nich stara się stanąć samodzielnie na nogi, ale tutaj też mogą liczyć na naszą pomoc. Informujemy o tym, gdzie należy się zgłosić na początek, jak uzyskać pomoc prawną, gdzie zrobić zakupy, jak trafić w konkretne miejsca. Jak najlepiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Cieszy nas to, że pomagają też obywatele Ukrainy, którzy mieszkali w Polsce przed wybuchem wojny. Wasza pomoc nigdy nie zostanie zapomniana – informują przedstawiciele stowarzyszenia Jaworzyńska Pozytywka.

Konieczny wniosek o nadanie numeru PESEL

Aby uchodźcy mogli skorzystać z jakiejkolwiek pomocy socjalnej gwarantowanej przez państwo, czy podjąć pracę, muszą złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. W tym celu należy wypełnić wniosek dostępny do pobrania na stronie www.gov.pl lub w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Następnie umówić się na wizytę w Referacie Spraw Obywatelskich na konkretny dzień i godzinę. Rejestracja telefoniczna dostępna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-9.00 pod numerem telefonu 74 84 89 314. Dzięki temu nikt nie będzie narażony na stanie w kolejkach. Do wniosku należy dołożyć zdjęcie biometryczne. Osoby, które go nie mają, mogą wykonać je bezpłatnie 15 minut przed umówioną wizytą.

Przed złożeniem wniosku należy pamiętać o tym, by zaopatrzyć się w polski numer telefonu i założyć polskie konto bankowe. Osoby mające trudności z otrzymaniem polskiego numeru mogą zgłosić się po pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej lub punktu pomocy przy ul. 1 Maja.

300 zł jednorazowego wsparcia

Po otrzymaniu numeru PESEL, można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w pokoju nr 7 lub 8 wniosek o przyznanie jednorazowego świadczenia w wysokości 300 złotych na osobę. Ukrainkom posiadającym dzieci przysługują także pozostałe świadczenia socjalne. – Mogą starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku w czasie ich pobytu z dziećmi w Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Do złożenia wniosku potrzebny jest PESEL rodzica oraz dziecka, konto w polskim banku, adres e-mail oraz polski numer telefonu. Bez tego złożenie wniosku nie będzie możliwe. Wniosek można składać za pośrednictwem profilu zaufanego. Trwają rozmowy z przedstawicielami inspektoratu ZUS w Świdnicy o zorganizowanie dyżuru, podczas którego świadczona byłaby wykwalifikowana pomoc zarówno w założeniu profilu, jak i wysłaniu wniosku.

Opieka w szkole i przedszkolu

Dzieci można zapisywać do szkoły bądź przedszkola. W tym celu konieczny jest bezpośredni kontakt z dyrektorem placówki. Dotychczas na terenie naszej gminy opieką oświatową objęto 36 dzieci (10 w Starym Jaworowie, 14 w Jaworzynie Śląskiej, 2 w Pastuchowie, 10 w przedszkolu). Dzieci otrzymały na start wyprawki złożone z darów, przygotowane przez stowarzyszenie Jaworzyńska Pozytywka. Część rzeczy zakupiono z pieniędzy przekazanych przez Związek Emerytów i Rencistów. Seniorzy zbierali środki podczas Dnia Kobiet.

Warto jednak pamiętać, że dzieci, które przyjeżdżają bez rodziców, z babcią bądź znajomą rodziców, nie będą otrzymywać świadczeń socjalnych, dopóki nie zostanie ustanowiony opiekun tymczasowy. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu. Procedura odbywa się w trybie przyspieszonym, kilkudniowym.

Organizowane są także dodatkowe zajęcia czy warsztaty dla tych dzieci. Z ofertą bezpłatnych zajęć dla dzieci w każdym wieku ruszył już Miejski Klub Sportowy Karolina. Najmłodsi mogą zapisywać się na zajęcia z piłki nożnej, kolarstwa i judo. Więcej szczegółów pod numerem telefonu 535 670 609.

Zwrot kosztów pobytu

Na wsparcie finansowe mogą liczyć także osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców, zapewniając im dodatkowo wyżywienie. W Urzędzie Miejskim można składać wniosek o refinansowanie poniesionych kosztów. Specustawa zakłada zwrot 40 złotych na osobę przez okres maksymalnie 2 miesięcy, chyba że zostanie on później wydłużony. Wzór wniosku dostępny jest w treści rozporządzenia MSWiA z dn. 16 marca 2022 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group