Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Jedenaście par świętowało jubileusze pożycia małżeńskiego

Piątek, 16 lutego 2018, 7:28
Autor: red
Świdnica: Jedenaście par świętowało jubileusze pożycia małżeńskiego
Fot. UM Świdnica
W świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbyły się uroczystości jubileuszowe jedenastu par małżeńskich. Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez prezydenta RP odznaczono dziesięć par ze Świdnicy, a jedna z par obchodziła swoją kolejną okrągłą rocznicę.

W szacownym gronie jubilatów znalazła się para, które świętowała szmaragdowe gody – 55 rocznicę ślubu, są to Państwo Wiesława i Wacław Rybakowie. Pozostałe pary obchodziły swoje złote gody, czyli 50 lat małżeństwa. Są to: Państwo Wanda i Bronisław Hałakowie, Państwo Maria i Jan Iwaniccy, Państwo Krystyna i Ryszard Kiebułowie, Państwo Anna i Kazimierz Krysiakowie, Państwo Maria i Andrzej Nagórkowie, Państwo Bolesław i Teresa Pasikowie, Państwo Helena i Stanisław Pasternakowie, Państwo Wanda i Jan Rogowscy, Państwo Danuta i Edmund Smagiełowie oraz Państwo Wanda i Zdzisław Wawrowie. W uroczystościach uczestniczyła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska,

Ceremonia ta, to niezwykły czas nie tylko dla małżonków, ale także dla całych rodzin. Wywołuje wiele wzruszeń, jest miłą okazją do spotkania się z dawno niewidzianymi członkami rodzin, do odświeżenia wspomnień i wzniesienia toastu za szczęśliwych małżonków.

Przypomnijmy, że odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.

Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice. W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską, Prezydent Miasta Świdnicy, Wójt Gminy Świdnica i Wójt Gminy Marcinowice wręczają swoim mieszkańcom nadane im odznaczenia oraz drobne upominki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group