Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 897
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Olszany: "Jedyna taka rocznica" 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Piątek, 23 listopada 2018, 15:08
Autor: red
Olszany: "Jedyna taka rocznica" 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Fot. UM Strzegom
Sołtys wraz z Radą Sołecką, Publiczna Szkoła Podstawowa im. A.Mickiewicza w Olszanach oraz zespół "Olszaniacy" zorganizowali wiejską uroczystość z okazji 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

O godzinie 15 w wypełnionym po brzegi kościele pw. Trójcy Św. w asyście sztandaru szkoły, ksiądz proboszcz Marian Kujawski odprawił uroczystą Mszę Św. w intencji "Naszej Małej Ojczyzny".

Po mszy odświętny pochód przeszedł pod pomnik "Bojownikom o wyzwolenie Ziemi Dolnośląskiej" gdzie organizatorzy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze (biały i czerwony), oddającw ten sposób hołd bohaterom poległym w walce o wolność naszej Ojczyzny.

Dalsza część tej patriotycznej uroczystości odbyła się w świetlicy wiejskiej. Piękne, nawiązujące do histerii widowisko słowno-muzyczno-taneczne w wykonaniu dzieci szkolnych, zachwyciło wszystkich obecnych. Również młodzież świetlicowa przygotowała pod kierunkiem świetliczanki program poetycko-muzyczny, stosowny do okoliczności.

Jak w całej Polsce, w postawie "na baczność" odśpiewano hymn państwowy "Jeszcze Polska nie zginęła". Inne pieśni patriotyczne śpiewali razem z "Olszaniakami" prawie wszyscy. Bardzo wiele emocji wzbudził zrealizowany przez Magdę Topa film ukazujący Olszany i jej mieszkańców z dawnych lat. Konie, motory, maszyny rolnicze, piękne dziewczyny i przystojni chłopcy. To My! Tylko młodsi o jakieś 60, 50 czy 40 lat. Były łzy wzruszenia starszych, niedowierzanie i ciekawość młodszych. Stare fotografie zostały podarowane do tworzonej przez Sołtysa i Radę Sołecką "Kroniki lat minionych". Czekamy na kolejne zdjęcia, aby je przechować dla potomnych.

Z okazji Święta, Sołtys i Rada Sołecka uhonorowali specjalnymi dyplomami mieszkańców szczególnie dbających o estetykę miejscowości oraz tych, którzy w ostatnich latach ofiarnie pracowali społecznie na rzecz wsi.

A na koniec dwa biało-czerwone torty w kształcie flagi z fajerwerkami, ufundowane przez Radę Sołecką (upieczone przez panią Teresę i misternie przyozdobione przez pana Jurka).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group