Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Witoszów Dolny: Jesienny spacer w Witoszowie Dolnym

Wtorek, 15 października 2013, 11:01
Aktualizacja: 14:22
Autor: red.
Witoszów Dolny: Jesienny spacer w Witoszowie Dolnym
Fot. UG Świdnica
6–kilometrowa trasa, dwoje przewodników, ognisko i wspaniała pogoda towarzyszyła mieszkańcom Witoszowa Dolnego i okolic w sobotnim spacerze.

Choć pochmurny poranek postawił znak zapytania nad wspólną eksploracją Witoszowa, 35 osób, które dostrzegły słoneczne promienie pojawiło się o godz. 10 przed świetlicą wiejską, by wspólnie poznawać historię Witoszowa Dolnego oraz wybrać się do lasu i odkryć mieszczące się tam posowieckie bunkry.

W drodze przez okolice i historię towarzyszył uczestnikom przewodnik Pan Franciszek Kaczmar –wieloletni nauczyciel Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Młodemu i starszemu pokoleniu p. Franciszek przypomniał wygląd powojennego Witoszowa, zwrócił uwagę na pałacyk i jego zabudowania, w tym stodołę z napisem "G.F.S. 1806”, przypomniał o karczmach i gospodach, a także o majestatycznym pomniku Ofiar I Wojny Światowej, po którym niestety nie zostało już śladu.

Mieszkańcy starej części wsi mogli również odszukać swoje domy na mapie turystycznej z 1938 r., a także na przygotowanych zdjęciach.

Po krótkiej wycieczce w przeszłość uczestnicy ruszyli do lasu, a w odkrywaniu piękna przyrody, tropów zwierząt i leśnych ścieżek towarzyszył im Marcin Calów -Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Świdnica. Po zdrowym marszu niejednokrotnie przez błoto i kałuże, które pozostały po nocnym deszczu uczestnicy dotarli do bunkrów.

I tu przewodnicy wspólnie opowiedzieli historię stacjonowania wojsk radzieckich w Świdnicy, poligonu w Witoszowie i wykorzystania zabudowań, w których się znaleźli. Przypomnieli o jednostkach Armii Radzieckiej takich jak:

- Dowództwo i Sztab PGW w l984-1990,
- 1052 pułk artylerii samobieżnej (później Świętoszów),
- batalion łączności,
- 91 samodzielny batalion zabezpieczenia,
- 57 samodzielny batalion samochodowy,
- samodzielny batalion budowlany,
- 276 samodzielna kompania lotniskowo-techniczna,
- Tyłowy Ośrodek Szkoleniowy,
- szpital,

a także o Północnej Grupie Wojsk i sytuacji politycznej Polski tamtego okresu.

Przy cieple ogniska uczestnicy podzielili się swoimi wspomnieniami, opowiadaniami znajomych i rodziny, o tym jak to było, gdy Świdnica była ważnym miastem łączącym żyjących i pracujących tu Rosjan z sztabem dowodzącym i Moskwą.

Nie zabrakło także drobnych upominków i zaproszenia na kolejne spacery oraz imprezę integracyjną, która odbędzie się 27 października o godz. 13.w „Leśniczówce” .

Wycieczki po okolicy realizowane są przez Parafię p.w. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym w ramach projektu Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej w Witoszowie Dolnym „Jesienny spacer”, dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski, w ramach Zadania z Zakresu Działalności Wspomagającej Rozwój Wspólnot i Społeczności.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group