Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 628
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jubileusz Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 11 marca 2010, 11:52
Aktualizacja: 12:01
Autor: SPiKŚ, opr. MaS
Obchody piętnastolecia SPIKŚ
Fot. SPiKŚ
W kwietniu Stowarzyszenie będzie świętowało 20 lat swojego istnienia. Obchody uświetnią znane nazwiska ze świata polityki, nauki i kultury.

Obchody rozpoczną się 17 marca w hotelu Piast-Roman uroczystym urodzinowym spotkaniem członków SPiKŚ, członków honorowych oraz zaproszonych gości. 31 marca o godz. 18.00 w hotelu Piast-Roman rozpocznie się natomiast otwarte spotkanie z Andrzejem Olechowskim w ramach Świdnickiego Forum Gospodarczego.

Andrzej Olechowski, polski polityk i ekonomista, był ministrem finansów w 1992r. oraz spraw zagranicznych w latach 1993-1995. W 2000 jako kandydat niezależny wystartował w wyborach prezydenckich. W pierwszej turze zajął drugie miejsce, przegrał z Aleksandrem Kwaśniewskim. Kiedy w styczniu 2001 powołano do życia ruch polityczny pod nazwą Platforma Obywatelska, stanął na jego czele obok Macieja Płażyńskiego z AWS i Donalda Tuska z UW. Kilka lat później ogłosił jednak decyzję o wystąpieniu z Platformy Obywatelskiej. 21 grudnia 2009 roku zadeklarował zamiar startu w wyborach prezydenckich w 2010 jako kandydat niezależny.

Główne obchody przewidziano jednak na 10 kwietnia, kiedy to przyjadą do Świdnicy wielkie osobowości polskiej sceny politycznej, gospodarczej, kulturalnej i naukowej, by wziąć udział w uroczystych obchodach 20 rocznicy powstania SPiKŚ. Jubileuszowa gala rozpocznie się w Teatrze Miejskim o godz. 17.00. Kilka godzin wcześniej przy ulicy Łukowej nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowej rzeźby dla upamiętnienia 20-lecia transformacji gospodarczej w Polsce i jubileuszu SPiKŚ. Następnie w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej odbędzie się Debata Gospodarcza zatytułowana „20 lat po przełomie, czyli co dał przedsiębiorczości Okrągły Stół”.

Lista zaproszonych gości jest długa: znaleźli się na niej m. in. prof. Leszek Balcerowicz, Marek Borowski, Władysław Frasyniuk, Ryszard Kalisz, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, prof. Jan Miodek oraz Lech Wałęsa. Niemal wszyscy potwierdzili swoją obecność. Podczas obchodów jubileuszu wręczone zostaną specjalne nagrody – Diamenty Wolności, Nagrody Wiecznego Pióra i tytuły Członków Honorowych, a także Statuetki Przedsiębiorczości.

Diamentów Wolności będzie sześć - otrzymają je: prof. Leszek Balcerowicz, Władysław Frasyniuk, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik i Lech Wałęsa. Nagrody Wiecznego Pióra zostaną wręczone Andrzejowi Arendarskiemu, Ryszardowi Kaliszowi, Mirosławowi Sośnickiemu i Tadeuszowi Syryjczykowi. Tytuły Członków Honorowych otrzymają Emilian Kamiński, prof. Jan Miodek oraz Marek Woron.

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich powstało 5 kwietnia 1990 roku z inicjatywy Edwarda Szywały, dzisiejszego prezesa. Jest najstarszym nieprzerwanie działającym tego typu gremium w Polsce. W ciągu 20 lat działalności ze stowarzyszenia wyrosły m.in. takie idee i organizacje, jak: Świdnickie Forum Gospodarcze, Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Klub Rotary Świdnica-Wałbrzych, Sudeckie Koło Forum Obywatelskiego Rozwoju i wiele innych. W ramach Świdnickiego Forum Gospodarczego do niewielkiej Świdnicy na Dolnym Śląsku przyjechało w ciągu 20 lat ponad 120 osób ze świata biznesu, kultury i polityki, a wśród nich większość to nazwiska z pierwszych stron gazet.

Dziś stowarzyszenie liczy blisko 50 członków, w tym kilku członków-seniorów. Członkowie SPiKŚ zatrudniają łącznie ponad 3 tysiące pracowników, mają razem ponad 600 mln zł obrotów rocznie, płacą w skali powiatu świdnickiego ponad 2 mln zł podatku od nieruchomości rocznie, a na wsparcie i sponsoring oraz działalność charytatywną w samym tylko 2008 roku wydali jako stowarzyszenie i indywidualnie około miliona złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group