Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 913
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Jubileusz współpracy: Dwa powiaty – jedna idea, a wszystko przez nieporozumienie

Sobota, 21 maja 2011, 15:08
Aktualizacja: 20:52
Autor: KO
Krzyżowa: Jubileusz współpracy: Dwa powiaty – jedna idea, a wszystko przez nieporozumienie
Fot. Karolina Osińska
– Choć nasze powiaty są oddalone od siebie geograficznie, to bardzo wiele nas łączy – usłyszeliśmy dziś w zwycięskiej prezentacji uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy pod tytułem „Dwa powiaty – jedna idea” podczas uroczystości z okazji dziesięciu lat współpracy partnerskiej powiatów świdnickiego i Bergstrasse w Krzyżowej. Wielkim nieobecnym był prezydent Wojciech Murdzek, który jako starosta przed dekadą podpisał umowę partnerską. Prezydent wyjechał z powiatu w sprawach prywatnych.

- Tak naprawdę to ja rozpocząłem tę współpracę - powiedział nam dziś starosta Zygmunt Worsa. - Wszystko zaczęło się od nieporozumienia. To powiat kłodzki nawiązał kontakt z powiatem Bergstrasse, ich starosta pojechał podpisać umowę partnerską, ale pomylił powiaty. A gdy stawił się w tamtejszym urzędzie, to mu powiedziano, że skoro już tu jest, to oni mogą podpisać z nim umowę. Niedługo po tym wydarzeniu rozmawiałem z kłodzkim wicestarostą i pytałem o niemieckie powiaty, z którymi można by nawiązać współpracę. „Z nieba mi spadłeś”, powiedział i opowiedział o powiecie Bergstrasse, który się pogniewał za tamto nieporozumienie. Ostatecznie to my podpisaliśmy umowę z Bergstrasse i nasza współpraca ciągle trwa.

Pierwszą umowę o współpracy podpisali ówczesny starosta świdnicki Wojciech Murdzek i starosta z Bergstrasse Norbert Hofmann w październiku 2001 r. w Niemczech. Niecały rok później, w kwietniu 2002 r., umowę o współpracy podpisano także w naszym powiecie, podczas uroczystości w Krzyżowej.

- Podpisanie naszej umowy odbyło się właśnie tutaj, w Krzyżowej. To miejsce jest dla nas szczególnie ważne. Tu odbyła się też Msza Pojednania - mówił dziś Matthias Wilkes, starosta Bergstrasse.

W Krzyżowej dziś trwało spotkanie partnerskie z udziałem inicjatorów i kontynuatorów współpracy partnerskiej, podczas którego wiele wspominano. Ale też wręczono nagrody laureatom konkursu na prezentację o partnerstwie. Taka praca miała trwać ok. 10 min. i musiała zawierać informacje dotyczące powiatu Bergstrasse, jego danych geograficznych, zabytków i osobliwości, władz powiatowych, najważniejszych wydarzeń realizowanych w ramach partnerstwa oraz własnych pomysłów i propozycji dalszej współpracy partnerskiej. Oceniano także pomysłowość, kreatywność i estetykę przygotowanego materiału. Zgłoszono aż 33 prace.

Pierwsze miejsce zajęła prezentacja „Dwa powiaty - jednak idea” Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy przygotowana przez Aleksandrę Słabą, Alicję Probalę, Pawła Zbocha, Krzysztofa Darowskiego i Kornela Kwarciaka z klasy 3TI (opiekunowie: Anna Foryś-Musik i Małgorzata Koźlik). Drugie - „Witamy w Bergstrasse” Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy przygotowana przez Patryka Chanasa, Agnieszkę Czykietę, Monikę Łabudzińską, Patrycję Szaryńską, Roksanę Złotą (opiekunowie: Angelika Baczkowska i Izabela Piętka) – nagrodę w imieniu uczniów przebywających we Włoszech odebrała dyrektor Aldona Liszka. Trzecie miejsce przypadło za prezentację „X lat współpracy” Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, która została wykonana przez Martynę Mach, Marię Pieróg, Katarzynę Bergman, Martę Drozd (opiekun: Katarzyna Tomczyk-Sulima).

W pałacu w Krzyżowej otwarto dziś też wystawę niemieckiej artystki Gerdi Gutperle z powiatu Bergstrasse – o tym wydarzeniu więcej jutro na Świdniczce.

Przed nami kolejne uroczystości związane z jubileuszem. O godz. 16.30 w Kościele Pokoju w Świdnicy nastąpi uroczyste odnowienie umowy partnerskiej, po którym zebrani wysłuchają koncertu muzyki organowej. Obchody zamknie wieczór integracyjny z udziałem zespołów ludowych z obydwu powiatów z Polski i Niemiec.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group