Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 496
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Jubileusze miast partnerskich

Wtorek, 12 lipca 2016, 8:34
Autor: red
Świdnica: Jubileusze miast partnerskich
Fot. UM Świdnica
Miasta partnerskie Świdnicy – Trutnov (Czechy) i Święciany (Litwa) obchodziły uroczystości z okazji ważnych jubileuszy.

Niedawno odbyły się obchody 150. rocznicy Bitwy pod Trutnovem, która jest znaczącym elementem historii czeskiego partnera. Warto przypomnieć, że 27 czerwca 1866 roku doszło do bitwy między wojskami austriackimi i pruskimi, a było to jedyne zwycięstwo austriackie podczas wojny prusko-austriackiej o hegemonię w Związku Niemieckim. Czesi, którzy walczyli wówczas po stronie Austro - Węgier, przywiązują do tej daty dużą wagę, a rocznice co roku są lokalnym świętem.

Starosta Ivan Adamec przyjął delegacje z miast partnerskich, w tym ze Świdnicy, zapraszając zarówno na część oficjalną, jak i wernisaż wystawy w muzeum oraz rekonstrukcję bitwy. Świdnicę reprezentowali zastępca prezydenta Szymon Chojnowski, radny Rady Miejskiej Jan Jaśkowiak oraz pracownik Wydziału Promocji UM Łukasz Kajrowicz. Wizyta w Trutnovie była też okazją do obejrzenia wystawy świdniczanki Kamy Karst, której prace zostały wyeksponowane w tamtejszym ośrodku kultury.

Z kolei w Święcianach na Litwie odbyły się uroczystości z okazji 530. rocznicy nadania praw miejskich tej miejscowości. Delegacje z białoruskich i polskich miast partnerskich Święcian, a wśród nich delegacja ze Świdnicy, aktywnie brały udział w tych obchodach. List gratulacyjny od prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz upominek w postaci obrazu, przedstawiającego Kościół Pokoju, wręczyli merowi Rejonu Święciańskiego Rimantasowi Klipčiusowi zastępca prezydenta Szymon Chojnowski oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marcin Paluszek.

Oba spotkania w miastach partnerskich były też okazją do rozmów bilateralnych, jak i szerszych spotkań z delegacjami samorządowców z innych rejonów Polski i Europy. Poruszano tematy dotyczące bieżącej współpracy i planów projektów możliwych do realizacji w przyszłości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group