Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 880
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Jubileusze pożycia małżeńskiego

Wtorek, 25 października 2016, 10:51
Autor: red
Świdnica: Jubileusze pożycia małżeńskiego
Fot. UM Świdnica
W sobotę, 22 października w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy odbyły się uroczystości jubileuszowe dziewięciu par małżeńskich.

Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznanymi przez Prezydenta RP zostało odznaczonych osiem par ze Świdnicy i jedna z terenu gminy Świdnica. W szacownym gronie jubilatów znalazły się dwie pary, które świętowały diamentowe gody, czyli 60 rocznicę ślubu, są to państwo Janina i Tadeusz Jaworscy oraz Janina i Roman Kaniewscy. Szmaragdowe gody, tj. 55 rocznicę ślubu obchodzili państwo Barbara i Zygmunt Piórkowscy oraz Janina i Ryszard Młynarczyk. Pozostałe pary świętowały swoje złote gody – 50 lat małżeństwa, a są to: Genowefa i Andrzej Klimkiewicz, Jadwiga i Jan Musiej, Helena i Eugeniusz Sobaszek, Alina i Czesław Wołk oraz Maria i Ryszard Świątek.

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczyła Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska oraz Zastępca Wójta Gminy Świdnica, Zbigniew Kanicki.

Ceremonia ta, to niezwykły czas nie tylko dla małżonków, ale także dla całych rodzin. Wywołuje wiele wzruszeń, jest miłą okazją do spotkania się z dawno niewidzianymi członkami rodzin, do odświeżenia wspomnień i wzniesienia toastu za szczęśliwych małżonków.

Przypomnijmy, że odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.

Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice. W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską, Prezydent Miasta Świdnicy, Wójt Gminy Świdnica i Wójt Gminy Marcinowice wręczają swoim mieszkańcom nadane im odznaczenia oraz drobne upominki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group