• Sobota, 20 lipca 2019
  • Godz. 18:26
  • Imieniny: Frederyka, Czesława, Hieronima, Małgorzaty
  • Czytających: 782
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jutro Światowy Dzień Walki z AIDS

Wiadomości: Świdnica
Poniedziałek, 30 listopada 2009, 8:57
Aktualizacja: 9:35
Autor: MDK, opr. MaS
Dzień ten obchodzony jest 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku. Z tej okazji Młodzieżowy Dom Kultury organizuje dziewiątą już edycję imprezy, na którą składają się dwa konkursy „Wróć bez HIV”, koncert „Rock przeciw AIDS”, happening uliczny, grafitti, prezentacje multimedialne i inne formy przekazywania informacji.

Na pytanie, jak ustrzec się przed zakażeniem groźnym wirusem, odpowiedzą współorganizatorzy: Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, Świdnicki Ośrodek Kultury, Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy oraz Zarząd Rejonowy PCK w Świdnicy.

Codziennie dwie osoby dowiadują się w Polsce, że mają wirusa HIV. W naszym kraju mieszka około 20 – 30 tysięcy osób z AIDS, liczba ta wzrasta z każdym rokiem. Roczny koszt kuracji takiej osoby wynosi około 30 – 40 tysięcy złotych. Leczenie jednak nie doprowadza do wyleczenia, a jedynie do zneutralizowania objawów AIDS i spowolnienie rozwoju choroby. Akcje promocyjne mogą uchronić wiele osób przed tragedią.

– Zachęcamy wszystkich, a przede wszystkim młodych ludzi, którzy chcą być świadomi zagrożenia, do wzięcia udziału w happeningu ulicznym i w koncercie. Te punkty programu oraz jeszcze wiele innych elementów Światowego Dnia Walki z AIDS zaplanowano z myślą o tym, aby ustrzec dzisiejszą młodzież przed niepotrzebnymi komplikacjami zdrowotnymi, które wynikają z… niewiedzy – mówi Joanna Chojnowska, koordynator działań „Rock przeciw AIDS” z ramienia Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Happening będzie miał miejsce o godz. 16.00 w rynku, poprowadzą go malarze graffiti. Podczas trwania koncertu będą prezentowane materiały filmowe. O 17.00 rozpocznie się w Klubie Bolko koncert, którego współorganizatorem jest ŚOK.

Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy przygotował prezentacje multimedialne i konsultację merytoryczną w zakresie HIV/AIDS, organizuje też wspólnie z Zarządem Rejonowym PCK trzeci Rejonowy Konkurs „Dbam o zdrowie. HIV/AIDS” o godz.10.00. Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Świdnicy przygotowała drużynowy konkurs wiedzy na temat HIV/AIDS, który będzie przeprowadzony w przerwach koncertu oraz punkty informacyjno- konsultacyjne w trakcie jego trwania.

Organizatorzy przygotowali też ulotki informacyjno-edukacyjne, gdzie można zrobić bezpłatne badania na obecność wirusa HIV/AIDS. Swoim działaniami planują jutro objąć minimum 5000 osób - uczestników koncertu, konkursów, happeningu, uczestników olimpiad i mieszkańców Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group