Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 664
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

gmina Świdnica: Już niebawem zabrzmi pierwszy dzwonek

Poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 7:31
Aktualizacja: Wtorek, 31 sierpnia 2010, 7:16
Autor: KO
gmina Świdnica: Już niebawem zabrzmi pierwszy dzwonek
Tadeusz Szarwaryn odbiera zarządzenie.
Fot. UG Świdnica
Uczniowie odliczają ostatnie godziny wakacji... Już w środę pomaszerują do szkół. W gminie Świdnica naukę w samorządowych placówkach oświatowych rozpocznie łącznie 1560 uczniów. Gminną inaugurację nowego roku szkolnego zaplanowano na godz. 8.00 w Szkole Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym.

W ławach w gminnych gimnazjach zasiądzie 683 uczniów, z czego w klasach pierwszych będzie uczyło się 237 uczniów. Do szkół podstawowych (bez oddziałów przedszkolnych) będzie uczęszczało 877 uczniów, z tego naukę w klasach pierwszych rozpocznie 133 dzieci. Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych będzie uczęszczało łącznie 241 dzieci, z tego 108 dzieci sześcioletnich oraz 82 dzieci pięcioletnich.

Do szkół wchodzi niż demograficzny. Można to zaobserwować na statystykach. Do Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej uczęszczać będzie łącznie 214 uczniów, w tym 69 w klasie I, do Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie – łącznie 273 uczniów, w tym 96 w klasie I, a do Gimnazjum w Witoszowie Dolnym – łącznie 196 uczniów, w tym 72 w klasie I. W szkołach podstawowych tymczasem naukę w pierwszych klasach rozpocznie czasem tylko kilkanaście osób... W SP w Bystrzycy Górnej będzie się uczyć łącznie 108 uczniów, w tym 16 w klasie I, w SP im. Jana Pawła II w Grodziszczu – łącznie 92 uczniów, w tym 16 w klasie I, w SP w Lutomi Dolnej - łącznie 180 uczniów, w tym 24w klasie I, w SP w Mokrzeszowie - łącznie 88 uczniów, w tym 11 w klasie I, w SP im. M. Kopernika w Pszennie - łącznie 236 uczniów, w tym 31 w klasie I, a w SP im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym - łącznie 173 uczniów w tym 35 w klasie I.

Dyrektorzy gminnych szkół w czwartek, 26 sierpnia, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica w obecności wójta gminy, przewodniczącego Rady Gminy Świdnica,sekretarza i dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty podsumowali poprzedni rok szkolny. Był on bogaty w wydarzenia. W Bystrzycy Górnej realizowano program wyrównywania szans edukacyjnych „Nie masz haka na bystrzaka” o wartości 960 tys. zł (różnorodne zajęcia pozalekcyjne dla wszystkich uczniów i doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne). We wszystkich podstawówkach ruszył rządowy program pomocy „Radosna Szkoła” (zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw o wartości 54 tys. zł). W trakcie realizacji jest program „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie” w SP w Lutomi Dolnej, natomiast tamtejsze gimnazjum realizuje „Akademię Uczniowską” – trzyletni program matematyczno-przyrodniczy (do programu zakwalifikowały się również Gimnazjum w Pszennie i Witoszowie Dolnym). Inne programy to: „Wzbogacanie oferty edukacyjnej na terenach wiejskich i w małych miastach” (we współpracy z Dolnośląskim Instytutem Dialogu i Tolerancji przez cały rok szkolny odbywały się dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, wyjazdy na baseny, do teatru i na wycieczki – dla uczniów SP i Gimnazjum w Witoszowie Dolnym oraz Mokrzeszowie), „Szkoła bez przemocy” (Gimnazjum w Pszennie), „Uczeń niepełnosprawny w szkole ogólnodostępnej” (Gimnazjum w Witoszowie Dolnym we współpracy z Fundacją Promyk Słońca - dodatkowe zajęcia, zakupiła dla szkoły komputer, rzutnik multimedialny oraz programy multimedialne do pracy z uczniami z dysfunkcjami), „Uczeń na wsi” (program finansowany przez PFRON – pomoc finansowa w kwocie blisko 46 tys. zł dla 28 uczniów niepełnosprawnych z terenu gminy), „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo” (SP w Witoszowie Dolnym), „Szkoła w Krzyżowej” (Gimnazjum w Pszennie uczestniczyło w programie – udział wraz z młodzieżą niemiecką w odsłonięciu fragmentu Muru Berlińskiego), „Jeden bagaż, wspólna podróż” (Gimnazjum w Pszennie uczestniczyło w programie z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec).

Dyrektorzy ustalili też zadania priorytetowe placówek oświatowych gminy Świdnica w roku szkolnym 2010/2011. Będą poszukiwać nowych rozwiązań w zakresie poprawy efektów kształcenia uczniów z niedoborami i trudnościami edukacyjnymi, a także realizować programy edukacyjne i działania podnoszące jakość nauczania i wychowania oraz umożliwiające rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów i kontynuować działania w zakresie edukacji patriotycznej i samorządowej oraz ekologicznej.

Podczas konferencji podsumowującej ubiegły rok szkolny, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wręczyła Tadeuszowi Szarwarynowi, dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie, zarządzenie w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora na kolejne pięć lat.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group