Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Już niedługo dzień Wszystkich Świętych – policyjna akcja "Znicz 2014"

Poniedziałek, 27 października 2014, 8:11
Aktualizacja: 11:39
Autor: red.
Dolny Śląsk: Już niedługo dzień Wszystkich Świętych – policyjna akcja "Znicz 2014"
Fot. KWP Wrocław
Listopad to miesiąc wzmożonych działań Policji ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwłaszcza w okresie uroczystości „Wszystkich Świętych” oraz „Zaduszek”. W tym okresie znacząco nasila się ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów, a także na drogach dojazdowych do większych miast. Dlatego już od najbliższego weekendu o kilkuset policjantów więcej niż, na co dzień będzie czuwać nad bezpieczeństwem osób podróżujących po drogach Dolnego Śląska i odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich.

Działania policyjne na Dolnym Śląsku związane z obchodami „Wszystkich Świętych” i „Zaduszek”, rozpoczną się już tydzień wcześniej. Będą dotyczyły obszaru związanego z ruchem drogowym. W okresie weekendu na tydzień przed świętem, z uwagi na fakt, że część osób zdecyduje się właśnie wtedy na odwiedzenie miejsc spoczynku swoich bliskich w różnych zakątkach kraju, policjanci obejmą wzmożonym nadzorem drogi naszego województwa. Obecnie i w trakcie działań, jakie podjęte zostaną tydzień później, w ramach akcji Znicz 2014, policjanci ruchu drogowego będą realizowali czynności mające na celu ograniczenie negatywnych zachowań na drogach, zapewnienie ich użytkownikom bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymanie płynności ruchu. Intensywność działań dostosowana zostanie do przewidywanego natężenia ruchu i lokalnych uwarunkowań.

W trakcie działań na drogach policjanci będą sprawdzać m.in.:
- przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast,
- stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,
- stan trzeźwości kierujących oraz stanu technicznego pojazdów,
- stosowanie się do ograniczeń oraz zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów,
- właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów,
- stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Funkcjonariusze obejmą również swoim nadzorem miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarzy lub ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. Czynności podejmowane przez policjantów będą miały przede wszystkim charakter pomocowy w zakresie udzielania wszystkim uczestnikom ruchu drogowego daleko idącego wsparcia, zarówno w przekazie informacyjnym, jak też w bezpiecznym dotarciu do cmentarzy i samego poruszania się przy nich.

W tym szczególnym okresie we wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą również policjanci z pionów prewencji i kryminalnego. Funkcjonariusze patrolować będą okolice cmentarzy i terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem policjanci obejmą także dworce kolejowe i autobusowe, oraz komunikację zbiorową.

Obchody Dnia Wszystkich Świętych to także czas, w którym musimy też zdać sobie sprawę z własnego wpływu na nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy, niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, pieniędzy, kluczy czy przedmiotów wartościowych, w reklamówkach, w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej torebkę miejmy zawsze przed sobą lub trzymajmy ją w dłoni.

Uważajmy, ponieważ na cmentarzach złodzieje dokładnie obserwują osoby pozostawiające przy nagrobkach swoje mienie - torby, dokumenty czy nawet telefony komórkowe. Wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od grobu po wodę do kwiatów lub odejście ze śmieciami do kosza, aby złodziej mógł błyskawicznie ukraść pozostawione przez nas rzeczy.

Bądźmy uważni podczas wsiadania i wysiadania z tramwaju, czy autobusu. Kieszonkowcy działają pojedynczo i w grupach wywołując tzw. sztuczny tłok. W miarę możliwości unikajmy ścisku i przygodnie poznanych osób (w tym przypadku zastosujmy zasadę ograniczonego zaufania).

Pamiętajmy, że w okresie świąt znacznie wzrasta natężenie ruchu, w szczególności w okolicach cmentarzy. Mgła i padający deszcz często utrudniają prowadzenie pojazdu. Dostosujmy prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

(KWP Wrocław)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group