Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 1113
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kajaki wrócą na zalew

Sobota, 23 marca 2024, 7:29
Autor: red
Świdnica: Kajaki wrócą na zalew
Fot. UM Świdnica
Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, zarządzające świdnickim zalewem Witoszówka, w najbliższych tygodniach przeprowadzi remont drenażu korpusu zapory zbiornika wodnego.

Prace powinny zakończyć się do końca kwietnia, tak, aby stan wody w zalewie powrócił do poziomu umożliwiającego uruchomienie bosmanatu i wypożyczalni sprzętu pływającego. Takie zapewnienia złożył dyrektora Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy, Aleksander Świerczek, podczas spotkania z Maciejem Glebą, dyrektorem Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Zarządcy terenu udało się rozstrzygnąć trzeci z ogłoszonych przetargów na realizację tego zadania. Jego koszt wyniesie ok. 600 tys. zł. Drenaż w trakcie ponad 40 lat eksploatacji uległ zamuleniu. Konieczne jest jego ponowne ułożenie w celu prawidłowego odprowadzenia wody z korpusu zapory. Zapobiegnie to jej nawodnieniu i uszkodzeniu w trakcie piętrzenia wody. Po wykonaniu remontu drenażu będzie możliwe przywrócenie stanu normalnego poziomu piętrzenia. Przed rozpoczęciem robót niezbędne będzie spuszczenie wody ze zbiornika i odłowienie żyjących tam zwierząt, w szczególności szczeżui wielkiej – chronionej małży, co nastąpi po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń oraz pod nadzorem przyrodników.

Zbiornik Witoszówka powstał w latach 1975-1979. Położony jest pomiędzy aleją Goplany oraz ulicami Polna Droga i Nad Tamą. Jego powierzchnia całkowita to 7 ha, długość zapory to 268 metrów.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2016 roku miasto oddało do użytku bosmanat z wypożyczalnią sprzętu pływającego. To miejsce rekreacji powstało w ramach budżetu obywatelskiego. W ramach tej inwestycji zagospodarowano teren zalewu - wybudowano promenady z ławkami, wyremontowano istniejące pomosty oraz stworzono pomost do cumowania jednostek pływających. W maju 2020 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne” Wody Polskie” podjęło decyzję o częściowym obniżeniu poziomu wody w zbiorniku. Tłumaczono to złym stanem technicznym i koniecznością remontu. Od tego czasu bosmanat jest nieczynny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group