Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 934
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kalno: "Kalno dla Niepodległej"

Sobota, 24 listopada 2018, 11:24
Autor: red
Kalno: "Kalno dla Niepodległej"
Fot. UM Żarów
Wyjątkowo uczciliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W całej Polsce odbywały się okolicznościowe biegi, festiwale, koncerty, parady. Szczególnie ten czas świętowali również mieszkańcy gminy Żarów. Uroczyste akademie zostały zorganizowane we wszystkich szkołach i przedszkolach, odbyły się msze święte w intencji naszej Ojczyzny, a muzycy śpiewali na XX Festiwalu Pieśni Patriotycznych, który odbył się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Wyjątkowo ten czas uczcili także mieszkańcy Kalna. Tutaj świętowanie rozpoczęło się od przekazania dla każdego domu flagi narodowej Polski wraz z kompletem montażowym, okolicznościowej ulotki i zaproszenia na obchody święta niepodległości w Kalnie. Działania te zostały podjęte w ramach projektu "Kalno dla Niepodległej" zainicjonowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "Kalinów", który został sfinansowany ze środków własnych stowarzyszenia. Przez cały poprzedzający tydzień panie z Koła Gospodyń Wiejskich spotykały się na świetlicy wiejskiej na próbach śpiewu pieśni patriotycznych, które później zaprezentowały podczas uroczystości "Wspólnie Zaśpiewajmy dla Niepodległej" we Wrocławiu. Był także czas na przygotowanie kotylionów w narodowych barwach, a także sadzenie 100 drzewek na terenie Kalna.
- Wyjątkowa rocznica, dlatego przygotowaliśmy z tej okazji wiele atrakcji dla mieszkańców naszej wsi. W dniu 11 listopada zebraliśmy się o godz. 18.00, całymi rodzinami i z odpalonymi pochodniami, wśród setki flag powiewających na domach Kalna i z pieśnią patriotyczną na ustach maszerowaliśmy w pochodzie przez Kalno. Pierwszy postój był przy kapliczce, gdzie stanął nowy maszt, nie zapomnieliśmy także o uroczystym odśpiewaniu hymnu. Następnie odbył się przemarsz przez Wostówkę i na boisko, gdzie wspólnie z mieszkańcami odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą osoby odznaczone "Złotym Dębem" za pracę społeczną na rzecz Kalna. Świętowali także najmłodsi mieszkańcy naszej wsi, które odsłoniły ławeczkę, na której wyryto nazwiska osób uhonorowanych statuetką "Maciusia" za oddanie dla spraw dzieci i młodzieży. To jeszcze nie był koniec naszych obchodów. Posadziliśmy również dwa dęby nadając im przydomki " Wolność" i "Niepodległość". Dzieci wypuściły w niebo świecące balony wypełnione helem, które poleciały aż do gwiazd. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy Rotę i udaliśmy się na przygotowany poczęstunek na świetlicę wiejską. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za udział w tej szczególnej uroczystości, a jednocześnie cieszę się, że nasza inicjatywa odniosła tak wspaniały sukcec - opowiada Ewa Wołek z Kalna.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group