Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 750
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Kanalizacja w przebudowie

Sobota, 2 listopada 2013, 8:32
Autor: red.
Gmina Żarów: Kanalizacja w przebudowie
Fot. UM Żarów
Na dobre rozpoczęły się już roboty ziemne przy budowie kanalizacji. Prace podzielone zostały na kilka etapów. Budowę rozpoczęto od miejscowości Wierzbnej. Koszt budowy kanalizacji jest finansowany ze środków unijnych, pozyskanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, budżetu gminy Żarów i spłaceniu zadłużenia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- W tej chwili jesteśmy na etapie wykonania sieci tłoczonej z Żarowa do Bożanowa oraz kanalizacji grawitacyjnej w samym Bożanowie. Trudne warunki panują w Wierzbnej, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych, stąd planujemy na tych odcinkach wykonać kanalizację grawitacyjną metodą bezwykopową. Kanalizacje sieci tłoczonej i grawitacyjnej realizowane są, jak na razie przy ulicy Wąskiej, Łąkowej i Ogrodowej w Wierzbnej. Prace zaplanowane zostały do listopada 2014 roku, a do końca tego roku mają być już zrealizowane w Bożanowie. W związku z przebudową sieci, zwracamy się do mieszkańców Wierzbnej z prośbą o udostępnianie swoich posesji - wyjaśnia Edward Nawara z Przedsiębiorstwa Budownictwa Specjalistycznego i Melioracji z Legnicy, które wygrało przetarg na realizację tego zadania.

Budowa sieci wodociągowej z przyłączami w Bożanowie i sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w Bożanowie i Wierzbnej z przesyłam do Żarowa to inwestycja, na którą mieszkańcy czekali już od wielu lat. - Wreszcie po długim oczekiwaniu uruchomiliśmy pierwsze zadanie kanalizacyjne na terenie naszych miejscowości. Wniosek o finansowanie tej inwestycji złożony został ponad dwa lata temu, jednak oczekiwanie na liście rezerwowej niejako opóźniło jej realizację. W tym roku jest założony przerób na poziomie niespełna 2 milionów złotych, pozostała część inwestycji została przewidziana do zrealizowania do końca przyszłego roku. Dzisiaj od strony kosztowej jest to priorytetowe zadania dla gminy Żarów. Sama kanalizacja istotna jest również w kontekście nowych przepisów, które mówią o konieczności skanalizowania minimum 60 procent mieszkańców. Poprowadzenie tej inwestycji pozwoli jednocześnie na przyszłe włączenie się Kalna w obszar aglomeracji. Środki finansowe, które zostaną uruchomione na realizację inwestycji w latach 2014-2020 będą środkami przyznawanymi już bezkonkursowo i to również ma wielkie znaczenie - dopowiada burmistrz Leszek Michalak.

Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które powstaną na terenie gminy Żarów kosztować będzie ponad 7 milionów złotych. Czteromilionowa dotacja ze środków Unii Europejskiej i pieniądze z budżetu gminy Żarów pozwolą zainwestować w poprawę jakości życia mieszkańców.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group