Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 948
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Kanalizacyjne zatory

Czwartek, 27 sierpnia 2020, 9:52
Autor: red
Strzegom: Kanalizacyjne zatory
Fot. UM Strzegom
Apel do użytkowników kanalizacji sanitarnej na terenie całej gminy Strzegom.

Ostatnio służby eksploatacyjne Spółki WiK w Strzegomiu otrzymują znaczną ilość zgłoszeń dotyczących zatorów na kanalizacji sanitarnej w różnych częściach gminy Strzegom, w tym miasta.
- Z przykrością stwierdzamy, że sytuacje te wynikają przede wszystkim z niewłaściwego korzystania przez odbiorców z instalacji kanalizacyjnych w budynkach – mówi Dorota Borkowska, prezes strzegomskiej spółki WIK.

Zmorą w eksploatacji są przede wszystkim nawilżane chusteczki, które zamiast trafiać do kosza na śmieci, wrzucane są do toalety skąd trafiają do urządzeń kanalizacyjnych.

Chusteczki wykonane są z tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego zatykają rury i powodują awarie przepompowni ścieków oraz urządzeń na oczyszczalni ścieków.

Oprócz tego do instalacji kanalizacyjnych trafiają: obierki, śmieci, resztki jedzenia, tłuszcze, podpaski, pampersy, odzież, gruz, popiół, baterie a nawet przewody elektryczne. Wszystko to gromadzi się w rurach, powodując zmniejszenie ich przepustowości, a w konsekwencji zatory. Jeżeli dochodzą do tego intensywne, krótkotrwałe opady deszczu, które ostatnio obserwujemy, następuje spiętrzenie ścieków w kolektorach, co skutkuje zalewaniem ulic, podwórek oraz pomieszczeń położonych poniżej poziomu kanalizacji.

Dlatego też w celu zminimalizowania występowania awarii, które niosą uciążliwości i to nie tylko w postaci strat materialnych, ale także wzrost kosztów oczyszczania ścieków i finalnie ceny jaką płacimy, apelujemy do mieszkańców, aby do toalet trafiał tylko i wyłącznie papier toaletowy.

Kanalizacja sanitarna jest dobrem wspólnym. Musimy o nią razem tak zadbać, aby dobrze i bezawaryjnie nam służyła.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Ustawą z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - zabrania się wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej. Kto nie przestrzega tego zakazu , podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000,00 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group