Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Kapsuła Czasu wypełniona

Czwartek, 17 listopada 2016, 13:23
Aktualizacja: 16:26
Autor: red
Żarów: Kapsuła Czasu wypełniona
Fot. UM Żarów
Dziś, w obecności radnych Rady Miejskiej i żarowskich historyków Bogdana Muchy z Żarowskiej Izby Historycznej i Macieja Wabika ze Stowarzyszenia "Labiryntarium" Kapsuła Czasu została wypełniona przygotowanymi dokumentami.

Wśród nich nie zabrakło ostatniego numeru Gazety Żarowskiej, w którym przeczytać można o wydobytym z Kapsuły Czasu dokumencie z 1903 roku, danych statystycznych gminy Żarów, informacji o przeprowadzonych na cmentarzu pracach remontowych oraz tekstu, autorstwa historyka Bogdana Muchy.
- To historyczna chwila dla nas mieszkańców Żarowa. Nie wiadomo, kiedy Kapsuła Czasu zostanie znów odkryta przez przyszłe pokolenia Żarowian, ale myślę, że dokumenty, które zostawiliśmy będą dla nich cennym materiałem historycznym. Podobnie, jak dla nas wyjątkową wartość mają dokumenty wydobyte z Kapsuły Czasu, pochodzące z 1903 roku - mówił Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Kapsuła Czasu została szczelnie zamknięta i ponownie ulokowana na dachu zabytkowej kaplicy cmentarnej w Żarowie. Był to ostatni akcent realizowanego remontu.
- Rzeczywiście kończymy kolejny etap prac na żarowskim cmentarzu. Tegoroczny remont kaplicy odsłonił skrywaną od lat tajemnicę. Dziś już wiemy, jakie dokumenty zostawili nasi przodkowie. My także, wspólną decyzją ulokowaliśmy we współczesnej Kapsule Czasu dokumenty, które mam nadzieję, będą miały wielką wartość historyczną - dopowiadał burmistrz Leszek Michalak.

W ramach prac remontowych kaplicy cmentarnej na żarowskim cmentarzu komunalnym, które realizowane były od 2014 roku przemurowane zostały schody wejściowe oraz wieżyczki, wymieniono pokrycie dachowe na bocznych nawach, wyremontowano wnętrze kaplicy, obiekt zyskał również nowy dach. Inwestycje pochłonęły łącznie ponad 400 tysięcy złotych, wydatkowanych ze środków własnych budżetu gminy Żarów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group