Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 831
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Katedra w pianie – Internauci pytają, Świdniczka odpowiada

Niedziela, 17 października 2010, 12:46
Aktualizacja: 20:45
Autor: red.
Świdnica: Katedra w pianie – Internauci pytają, Świdniczka odpowiada
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Co to za piana, którą strażacy „gasili” świdnicką katedrę podczas czwartkowych manewrów? Pytali nas nasi Internauci w listach. Okazuje się, że akcja „Katedra 2010” spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych Czytelników.

Podczas manewrów służb w południe w czwartek, 14 października, zaprezentowano nowoczesny system gaszenia pożaru o nazwie „One Seven”. Jest to system piany ze sprężonym powietrzem, który charakteryzuje się szybkością, skutecznością i bezpieczeństwem dla środowiska. „One Seven” siedmiokrotnie zwiększa skuteczność gaśnicza poprzez zwiększenie powierzchni środka gaśniczego. Dzięki temu straż pożarna odnotowuje krótsze czasy gaszenia, maksymalne ograniczenie ilości przewożonej wody do celów gaśniczych (np. z 300 l wody można uzyskać 2100 l płynnego środka gaśniczego), większe wiązanie ciepła poprzez dłuższe utrzymywanie się środka gaśniczego na przedmiocie pożaru.
- System „One Seven” przy podaniu piany jest również stosowany do ochrony sąsiednich obiektów przed promieniowaniem cieplnym – mówi aspirant sztabowy Dariusz Szymaniak, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.
System ten jest szczególnie zalecany przy pożarach lasów, gdzie liczy się skuteczność i całkowity ciężar pojazdów poruszających się często w ekstremalnych warunkach.

Do tego „One Seven” jest bezpieczny - zmniejsza obciążenie termiczne załóg gaśniczych, zapewnia większy odstęp od palącego się obiektu - poprzez duży zasięg rzutu (25-30 m), a także krótszy okres gaszenia dzięki dużemu przenikaniu w materiał palny, drastyczne zmniejszenie niebezpieczeństwa Flash-0ver (tj. zanieczyszczenia środowiska), wyraźne zmniejszenie tworzenia dymu i redukcję niebezpieczeństwa wtórnego zapłonu poprzez głębsze wnikanie środka gaśniczego do materiału objętego pożarem.

Jak to działa? - Do wody tłoczonej przez pompę zostaje dodany przez specjalny mieszalnik środek pianotwórczy klasy A o bardzo niskim stężeniu (z reguły 0,3%) - tłumaczy aspirant sztabowy Dariusz Szymaniak. - Do tej mieszanki wodnego roztworu środka pianotwórczego dodaje się dodatkowo sprężone powietrze z kompresora, po to, aby piana powstawała już w urządzeniu „One Seven” i była tłoczona w wężach jako sprężona piana.

Zastosowanie systemu oznacza w praktyce:
* większe bezpieczeństwo dla załóg gaśniczych,
* najmniejsze zużycie wody,
* zwielokrotnienie ilości środka gaśniczego,
* krótsze czasy gaszenia,
* duże zasięgi rzutu,
* prawie całkowite uniknięcie szkód spowodowanych wodą gaśniczą.

Obsługa systemu jest prosta, węże są bardzo lekkie, gdyż są w 85 % wypełnione powietrzem. - Piana ze sprężonym powietrzem może być tłoczona na duże odległości (ponad1,5 km) i duże wzniesienia (ponad 100 m) praktycznie bez strat ciśnienia – zapewnia Dariusz Szymaniak. A przy tym „One Seven” jest przyjazny dla środowiska (środek gaśniczy w postaci piany w stężeniach do 0,6% nie jest toksyczny; biologiczny rozpad środka pianotwórczego następuje do wartości 99,8%).

W ćwiczeniach Kompani Gaśniczej „Świdnica" wchodzącej w skład Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego udział brało blisko stu strażaków, a także inne służby. Fotorelacja: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group