Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 615
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pszenno: Katyń – zachować pamięć

Czwartek, 30 stycznia 2014, 11:23
Aktualizacja: 11:24
Autor: red.
Pszenno: Katyń – zachować pamięć
Fot. użyczone
Nietypowa, bo żywa lekcja historii z udziałem Żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy AK miała miejsce w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Wszystko za sprawą wystawy "Zachować pamięć" – Katyń 1940, którą od 29 stycznia można oglądać w siedzibie gimnazjum.

- Jest to szczególne wyróżnienie dla naszej placówki, bowiem po raz pierwszy wystawa zawitała do powiatu świdnickiego i to właśnie do naszego gimnazjum. Do tej pory można było ją oglądać m.in. w budynku Panoramy Racławickiej. Z pewnością będziemy zachęcali wszystkich gimnazjalistów z terenu gminy Świdnica i nie tylko, aby skorzystali z możliwości jej zobaczenia wraz ze swoimi nauczycielami historii - mówi Zbigniew Janus, dyrektor gimnazjum w Pszennie.

Wy¬sta¬wę stworzyła Dol¬no¬ślą¬ska Ro¬dzi¬na Ka¬tyń¬ska dla upa¬mięt¬nie¬nia 90. rocz¬ni¬cy walk o nie¬pod¬le¬głość, 70. rocz¬ni¬cy Zbrod¬ni Ka¬tyń¬skiej oraz 10. rocz¬ni¬cy od¬sło¬nię¬cia wro¬cław¬skie¬go po¬mni¬ka Ofiar Ka¬ty¬nia.

Stowarzyszenie Dolnośląska Rodzina Katyńska powstało w 1991 roku we Wrocławiu. Powodem jego utworzenia była troska o zachowanie w pamięci Rodaków i wyjaśnienie losów mężów, ojców, dziadków zamordowanych i zaginionych na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego.

Główną część ekspozycji stanowią plansze z fotografiami i informacjami o Katyniu, a także przypominające o powojennych poszukiwaniach rodzin pragnących poznać losy swych najbliższych. Uczniowie kl III b jako jedni z pierwszych mieli tą szanse zwiedzić wystawę z udziałem zaproszonych gości: Żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy AK ze Świdnicy, którym przewodniczył Marian Kowalik, wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek, dyrektora GZO Marii Jaworskiej oraz z panem Tadeuszem Grabowskim.

- Ufamy, że kolejne pokolenie Polaków, zachowa w Pamięci to, co należy do przeszłości, która ją kształtowała. Zachęcam, abyście w wolnych chwilach odwiedzali tą wystawę i zapoznali się z losami osób, które walczyły o wolność naszej Ojczyzny – mówił Roman Bogusławski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, podczas oprowadzania młodzieży.

To nie jedyna inicjatywa społeczności gimnazjalnej w Pszennie, poświęcona Katyniowi. Od ponad 3 lat przy szkole rośnie dąb posadzony dla uhonorowania pamięci majora Kaniewicza, w ramach programu „Katyń…. Ocalić od zapomnienia”.

- Dąb katyński, wystawa „Zachować Pamięć – Katyń 1940” – wszystkie te działania skierowane do młodzieży kształtują poczucie przynależności do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu. Docieranie do źródeł historycznych dających świadectwo zbrodni, a utrwalających pamięć o ofiarach-bohaterach wydatnie przyczynia się do przygotowania młodego pokolenia do różnych ról w dorosłym życiu – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group