Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 541
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kino na wiosnę: przegląd kinematografii skandynawskiej

Wtorek, 12 marca 2013, 10:50
Aktualizacja: 10:51
Autor: red.
Świdnica: Kino na wiosnę: przegląd kinematografii skandynawskiej
Fot. użyczone
Po pewnej przerwie Świdnicki Klub Filmowy, Stowarzyszenie Hurtownia Światła oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają ponownie na cykl spotkań z filmem, tym razem kinematografią krajów skandynawskich. Po „Przenikaniach”, w których zaprezentowano obrazy związane z południem Europy, Bliskim Wschodem czy północną Afryką, przeniesiemy się na północ kontynentu.

W zamyśle projekcji znalazły miejsce mniej znane produkcje fabularne ostatnich lat, ale też „żelazna” klasyka Larsa von Triera. Przegląd został zaplanowany na sześć sobotnich spotkań w pocysterskim wnętrzu biblioteki miejskiej przy Franciszkańskiej. Cykl rozpocznie 16 marca debiut reżyserski Henrika Hellströma i Fredrika Wenzela "Burrowing” z 2009 roku. Na kolejne spotkaniach organizatorzy zaprezentują „Braterstwo” Nicolo Donato, ”Przełamując Fale” Larsa von Triera, "Elling" Pettera Neasa „Reprise” Joachima Triera oraz „Hawaje-Oslo” w reżyserii Erika Poppe’a.

„Burrowing” to film pozornie statyczny, o wyciszonej narracji, niezwykle malarski w swoich wystudiowanych kadrach. Akcja toczy się w pewnym szwedzkim miasteczku, w otoczeniu perfekcyjnie zadbanych domów, przykładnie przystrzyżonych trawników i żywopłotów, wśród postaci wiodących życie według zasad „małej stabilizacji”. Ale stabilizacja ta, wpisana w rytuał konsumpcjonistycznej religii, wyznacza tu jednak formę kontaktów międzyludzkich, które określa dystans, chłód i zamknięcie w relacji z drugim człowiekiem. Tę miniaturę szwedzkiego społeczeństwa oglądamy oczyma dorastającego Sebastiana, refleksyjnego i wrażliwego na piękno skandynawskiej natury.

Film Hellstroma, pogłębiony poetycko dzięki fantastycznym zdjęciom Wenzela i muzyce Erika Enockssona, to obraz niezwykle sugestywny, ale niejednoznaczny w ocenie. Właśnie niejednoznaczność tej oceny może się stać przyczynkiem do dyskusji, w której zostanie powtórzone podstawowe pytanie stawiane przez twórców. Czy powrót do świata natury może się stać swoistym panaceum na choroby społeczeństwa konsumpcyjnego? Czy takie panaceum w ogóle istnieje… Wreszcie, na ile wizję modelu kultury, ujętą w „Burrowing”, można uznać za rzetelną i prawdziwą…

Na projekcje, połączone ze wstępem i dyskusją, a zorganizowane dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, ŚKF zaprasza już 16 marca o godz. 16.00

Miejska Biblioteka Publiczna ul. Franciszkańska 18, Sala Cysterska. Wstęp wolny!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group