Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 961
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Klub seniora i nie tylko zamiast Domosu

Czwartek, 1 grudnia 2016, 12:07
Autor: red
Świdnica: Klub seniora i nie tylko zamiast Domosu
Fot. UM Świdnica
W grudniu 2015 roku miasto rozwiązało umowę użytkowania wieczystego gruntu z Handlową Spółdzielnią Pracy "ZOAPIS" i odkupiło obiekt byłego Domosu przy ulicy Mieczysława Kozara–Słobódzkiego.

Wnioskodawcą w tej sprawie był radny Andrzej Protasiuk i grupa seniorów z Osiedla Młodych. Na tym terenie powstanie swoiste centrum kulturowe tej części miasta.
- Jest to świetne miejsce, doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami osiedla, szczególnie tą częścią, gdzie mieszka wielu seniorów. Początkowo zastanawialiśmy się nad adaptacją istniejącego obiektu, jednak jego stan techniczny nie pozwalał na to, dlatego rozsądniejszą rzeczą będzie wybudowanie w tym miejscu nowego obiektu. Tu również rozważaliśmy kilka różnych możliwości i ostatecznie przyjęliśmy koncepcję, iż teren ten zostanie przekazany do Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które to zrealizuje w tym miejscu kolejną swoją inwestycję – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Połączone zostaną dwie funkcje, użytkowa i mieszkalna - powstanie więc budynek, w którym będą lokale mieszkalne, a parter będzie pełnił wyłącznie funkcję użytkową. Zlokalizowana tam zostanie nowa filia biblioteki, klub seniora oraz klub dla młodzieży, jako jeden kompleks, ale z wydzielonymi funkcjami tak, żeby wszyscy mogli gospodarować na powierzonym sobie mieniu. Powyżej parteru TBS będzie oferował mieszkańcom kolejne mieszkania.

W tej chwili TBS przygotowuje koncepcję tego obiektu. Ma ona także objąć zagospodarowanie terenu wokół dzisiejszego Domosu, czyli m.in. wygospodarowanie miejsc parkingowych, budowę chodników, a na części zagospodarowanie terenu jako obszaru zielonego, prawdopodobnie wraz z wybudowaniem nowego placu zabaw dla dzieci.

Miasto przy realizacji tego zadania będzie korzystało z bardzo preferencyjnych środków oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego z tzw. funduszu municypalnego.
- Jest to dość nowa możliwość oferowana samorządom od początku tego roku. Myślę, że jest ona bardzo korzystna i warto po te pieniądze sięgnąć i w ten sposób Osiedle Młodych zyska nowy obiekt, na który wielu mieszkańców od dawna czeka – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group