Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 976
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Koalicja na rzecz zdrowego starzenia się

Czwartek, 24 listopada 2016, 7:58
Autor: red
Marcinowice: Koalicja na rzecz zdrowego starzenia się
Fot. UG Marcinowice
Działania w zakresie profilaktyki na rzecz zdrowego starzenia się oraz projektowane zmiany w systemie ochrony zdrowia były przedmiotem obrad Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Gminy Marcinowice.

W spotkaniu, na zaproszenie Przewodniczącej Komisji Anny Cajzner-Michnik, uczestniczyli: Wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy Krystyna Lasek, Dyrektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy Zbigniew Okarmus, Wójt Gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski, Przewodnicząca Rady Gminy Marcinowice Bożena Lema, Sekretarz Gminy Marcinowice Alicja Synowska.

Wprowadzeniem do dyskusji był rys historyczny i ideowy koalicji na rzecz zdrowego starzenia się w naszym powiecie, który przedstawiła Wiceprezes świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Lasek.
- Wychodząc z założenia, że kreatywna i partnerska współpraca samorządu gminnego, powiatowego, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych ma bardzo duże znaczenie dla promowania idei zdrowego i aktywnego starzenia się, w dniu 14 maja 2015r. w Krzyżowej został podpisany list intencyjny o współpracy, będący podstawą do budowania regionalnej koalicji na rzecz zdrowego starzenia – mówi Wiceprezes Krystyna Lasek.

Działalność koalicji koncentruje się na: podniesieniu poziomu świadomości społecznej w zakresie wiedzy dotyczącej zdrowego starzenia się, promowaniu zdrowego stylu życia, wspieraniu działań profilaktycznych, edukacji zdrowotnej i rehabilitacji seniorów, przygotowaniu bazy informacyjnej na temat instytucji świadczących pomoc dla osób starszych, integracji środowiska lokalnego na rzecz zdrowego i aktywnego starzenia się, pozyskiwania środków finansowych na realizację projektów prozdrowotnych.

Dotychczasowymi sygnatariuszami koalicji są: Powiat Świdnicki, Powiat Dzierżoniowski, Gmina Świdnica, Gmina Dzierżoniów, Miasto Świdnica, Miasto Dzierżoniów, Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdnicy, Społeczna Akademia Nauk Wydział w Świdnicy.
- W celu podniesienia skuteczności działań i objęcia wsparciem jak najszerszej populacji mieszkańców naszego regionu niezbędne jest poszerzenie koalicji o kolejne gminy Powiatu Świdnickiego oraz przeformułowanie koalicji w stowarzyszenie, którego status umożliwi pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację programów adresowanych do mieszkańców, w tym do seniorów – podkreślił Dyrektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy Zbigniew Okarmus.

Jak zauważyła Przewodnicząca Komisji Anna Cajzner-Michnik: - Samotność i wykluczenie społeczne osób starszych to istotny problem, wymagający podjęcia działań przez szeroko rozumiane środowisko lokalne. Dlatego inicjatywa przystąpienia Gminy Marcinowice do koalicji jest uzasadnione i potrzebne.
- Koalicja na rzecz zdrowego starzenia się to doskonały instrument do skutecznego wsparcia dla seniorów i nie tylko. Dlatego też Gmina Marcinowice przystępując do koalicji ma szanse na zapewnienie mieszkańcom warunków do aktywnego i zdrowego stylu życia. Potrzeby mieszkańców są w tym zakresie bardzo duże zarówno w dziedzinie profilaktyki, integracji jak i rehabilitacji. – podkreślił Wójt Gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Kolejnym tematem w dyskusji były zmiany, jakie w najbliższej przyszłości czekają system ochrony zdrowia. Jak poinformował Dyrektor Zbigniew Okarmus, zmiany te dotyczyć będą systemu ratownictwa medycznego (na terenie naszego województwa będą jedynie dwa centra powiadamiania ratunkowego: Wrocław i Legnica, w przypadku zgłoszeń z terenu naszego powiatu, odbierane one będą przez Wrocław), utworzenia tzw. sieci szpitali i finansowania świadczeń medycznych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group